10 zajímavostí o Thajsku, které byste měli vědět, než se tam vydáte - Mámou stylově
Mámou stylově Lifestylový blog (nejen) pro maminky o módě, kosmetice, dětech, vaření, bydlení i cestování.

10 zajímavostí o Thajsku, které byste měli vědět, než se tam vydáte

Jak asi víte, letos jsme se rozhodli, že si zpříjemníme (a zkrátíme) zimu a na dva měsíce se přesuneme do Thajska. Zabalili jsme si kufry a v polovině prosince odjeli. (Sledovali jste moje vlogy?) Thajsko jsme si vybrali, protože mělo být levné, přátelské k dětem,  podle známých tam mělo být všude k dostání i skvělé čerstvé jídlo a nádherné moře a hlavně teplo jsme brali jako samozřejmost.  Znělo to jako učiněný ráj na Zemi. Bylo to tak ale i ve skutečnosti a opravdu to tam bylo tak skvělé? Když jsme do této exotické země přijeli, narazili jsme na pár rozčarování, jednoduše jsme si to tam představovali trošku jinak.  Můj muž mě předem varoval, ať se připravím na všelijaké jídlo na stáncích, že o hygieně tam mají jiné představy, takže s tímto jsem předem tak nějak počítala. Ale nakonec toto bylo to nejmenší, co mě na Thajsku zarazilo a spíš mě překvapily jiné věci. Prostě to tam v realitě bylo trochu jiné, než jak to působí z průvodců a z internetu. A hlavně se to tam díky obrovskému přívalu turistů každoročně mění, co tam platilo před 5 lety, je už dnes zcela jinak.

Naše trasa byla Bangkok – Ko Samui – Ko Phangan – Krabi. A k tomu několik výletů. Řekla bych, že jsme za tu dobu poznali Thajsko, zdejší zvyklosti i náturu celkem dobře. I přesto všechno, že nám v něčem vzalo iluze, byla to stejně naše nejlepší dovolená všech dob a zažili jsme tolik dobrodružství a viděli tolik nádherných věcí, o kterých se mi nikdy nesnilo. A určitě se tam chceme ještě někdy vrátit. Už jen víme, na co se připravit a co od Thajska nečekat. Jestli se tam také chystáte, třeba se vám moje informace budou hodit a nespálíte se tak jako my (to nemyslím od sluníčka).

10 věcí o Thajsku, které byste měli vědět, než se tam vydáte

Voda tam není pitná, takže si stále musíte kupovat balenou vodu

Což je pro Thajsko trošku prokletí, neumí se vypořádávat s odpadky a už vůbec ne s plasty.

Prší tam, i když není období dešťů

Do Thajska jsme jeli mimo jejich období dešťů (které bývá v našem létě), ale stejně tak nám tam hodně pršelo, dokonce bych řekla, že nám propršelo tak 60% dnů. Zjistili jsme, že na ostrovech jako je Ko Samui a Ko Phangan je zcela jiné počasí než ve zbytku Thajska a je to tam s počasím hůře předvídatelné. Na západní části v Krabi pršelo méně a spíš navečer. Než se do Thajska vypravíte, opravdu si udělejte důkladný průzkum ohledně počasí a to v konkrétní oblasti, kam míříte.

Jídlo se tam nepodává zas tak čerstvé

Do Thajska jsem se těšila na ovoce, zeleninu, čerstvé ryby a mořské plody. Ovoce se na ulici jakž takž dalo koupit a bylo opravdu zralé a lahodné. Se zeleninou to bylo už horší, v restauracích všechno tepelně zpracovávali, smažili i snad brokolici. A saláty moc nevedli, maximálně papájový salát (papaya salad), který jsem milovala, ale byl vždycky hodně pálivý, takže třeba pro děti nevhodný. Já jako zelenožrout, který doma frčí na grilované zelenině a salátech, trochu trpěl. A mořské plody? Dobře, krevety s pad thai tam byly zcela běžné, ale že by chutnaly lépe než v Česku? To ani ne. Často mi přišly takové smradlavé a blemclé. Doma si prostě udělám lepší. Když jsme si chtěli dopřát něco víc z mořských plodů a ryb, asi bychom tam moc dlouho nevyžili, ceny byly asi trojnásobné než jiná jídla jako jsou nudle nebo smažené rýže (fried rice). Ano, smažilo se tam všechno a moc čerstvých jídel jsme se tedy v restauracích nedočkali. Ale na druhou stranu, i když jsem se už jen při pohledu do tamních kuchyní (kde třeba stále vaří v hliníkových hrncích) bála střevní infekce, nic vážnějšího jsme neprodělali.

Potraviny stojí asi jako v ČR

A to mluvím o těch místních, thajských, pokud jste si chtěli objednat pizzu, špagety nebo jiné evropské jídlo, zaplatili jste za to jak u nás za ústřice. My s mužem asijské jídlo milujeme, takže nám nedělalo problém jíst jen nudle, rýži a curry. Ale s dětmi to bylo horší, velký výběr v thajském jídelníčku pro prcky nebyl a tak jídlo pro holky jako ty špagety stálo mnohem víc než to naše. Ale ani na tom thajském neušetříte, když každý den nejíte Pad Thai přímo z ulice v Bangkoku. V turistických oblastech k němu máte turistickou přirážku. Ceny pak opravdu byly stejné jako v ČR. Nechápala jsem, kde se bere pověra, že se tam najíte za 50 Kč.

V Thajsku si moc nepochutnáte na kávě

Kávovar je pro ně skoro sprosté slovo a káva pro ně znamená ta rozpustná ze sáčku. Ale samozřejmě výjimky potvrzují pravidlo. Ve větších městech nebo turistických oblastech kavárny najdete, většinou ale za nimi nestojí thajci, spíš přistěhovalci. A za opravdu dobrou kávu si patřičně připlatíte.

Odpadky a plast všude, kam se podíváte

Na nějakých ostrovech (např. Ko Samui a Ko Phangan) nezvládají odvoz odpadků a buď je hážou do moře, nebo je pálí všude možně. I u hotelů. Skládky a čoudící hromady odpadků voní na každém dvorku a pálí naprosto všechno, i plast. Ten odér!  A čistota moře :-/ My s mužem jsme z toho byli zděšení, ale holky se v moři, které jim přinášelo stále nové plastové lahve, boty a nevím co všechno, měly solidní zábavu a ani jsme jim nemuseli pořizovat hračky. V nějakých částech Thajska se to už snaží řešit, třeba na Krabi už i třídí odpad. Na ostrovech, hlavně na Ko Samui je to ale opravdu špatné a odpadky z plastů se valí i na těch krásnějších plážích.

V lékárně seženete skoro cokoliv

Měla jsem podezření na zánět močového měchýře, tak jsem utíkala do lékárny  pro nějaký výtažek z brusinek nebo nějaký bylinkový čaj, jak u nás. A co mě zarazilo, hned mi tam nachystali asi troje léky, včetně antibiotik. Když jsem je odmítla, koukali na mě jako na blázna, asi tam podávání antibiotik neřeší tak jako u nás. Má to ale i výhody, třeba jsem tam jen tak pořídila senzační krém na vrásky a akné Retin-A, který je v Evropě na předpis a v ČR dokonce nedostupný.

Thajci jsou velmi laxní a líní

Vlastně jim to nemám za zlé a tak trochu jim ten životní přístup závidím. Žádný stres, všechno počká a z ničeho se nezblázní… ale Evropana asi nějaké věci trochu vyvedou z míry. Uklízečky se válí na kanapi, úklid provedou jen tak halabala (např. na chodbě celou dobu našeho 2 týdenního pobytu ležela vatová špejle a ony kolem ní chodily a nikdy nezvedly) a že tam spoustu věcí nefunguje, jim asi nevadí. Občas jsme si s mužem říkali, že kdyby trochu mákli, mohli by tam nějaké věci vypadat jinak.

Obchod nebo restaurace ve svém domě

Vlastně každý tu má svůj byznys. Ve svém domě má přímo restauraci nebo obchod, nebo masérský salon. Postel v kuchyni, dětský koutek (pro jejich děti) je tu celkem normální. Je to zvláštní pocit, jim na jídlo vlastě k nim do obýváku, ale prostě to tak mají a snaží se přežít a vydělat, jak to jde. A když neprodávají něco ze svého příbytku, naloží to na motorku a jedou s tím obchodovat na ulici 🙂

Na motorce jich jezdí několik najednou a bez helmy

Co se v Thajsku děje na silnici, to je opravdu velká divočina. Všichni tu jezdí na skútrech, na které naloží opravdu vše. I klidně postel. A k tomu si na ni při jízdě ještě lehnou 🙂 Tyto bizardní situace na silnici nás opravdu bavili až do té doby než jsme byli svědkem několik nehezkých nehod. Oni si prostě tu helmu nevezmou. A ani ji nedají svým dětem. Miminka tam vozí jen tak v náručí s dalšími 3 lidmi jako by se nechumelilo. Ani jsem si nechtěla představovat, co by se stalo, kdyby někde škobrtli. Brr. Co jsme zjistili, je to nezákonné jezdit bez helmy, stejně to nikdo nerespektuje.

(Bonus) Koupíte tu na stánku i Chanelku

Fejky tu prodávají jako by byly pravé a ještě s hrdostí. A to včetně Chanel kabelek, náušnic, luxusní kosmetiky, Bobbi Brown štětců…. Na stánku za pár bahtů můžete být oblečené jako z Pařížské 🙂 Ale samozřejmě s nadsázkou, jsou to špatné kopie patrné na první pohled, o kvalitě si nechte zdát a já zrovna nejsem člověk, který by padělky podporoval. Takže až kámoška přijede z Thajska s Gucci nebo Chanel kabelkou, víte, která bije 😉 Ale zase na druhou stranu, v Bangkoku na letišti je oficiální Chanel, Gucci i Dior butik a tam opravdu ty pravé skvosty pořídíte a mají je tam mnohem levnější než v Evropě a mnohem větší výběr!

Abych to nebrala jen z té stinné stránky Thajska, naopak je tam spousta skvělých věcí, které si prostě musíte užít! Jako jsou asi ty nejlepší masáže na světě v přepočtu na našich 200 Kč, čerstvý kokos (když ho koupíte na ulici mimo pláž jen za 20 bahtů), kokosová zmrzlina, palačinky z ulice, pláže přístupné pro všechny. Sice jsou obestavené resorty, ale resortem se dá projít a klidně se na nich můžete válet, i když v hotelu nebydlíte. Jo, určitě se tam ještě chceme vrátit, jen už bez nějakých iluzí a připraveni na ten jejich klasický bordýlek 🙂

Co překvapilo na Thajsku vás?

 

(12) Komentářů

 1. Já jsem vaše vlogy sledovala moc ráda. Snad se jednou do Thajska taky podíváme….ale bez dětí, ty mám už naštěstí dospělé. I tento článek je výborný.

 2. A hlavně za žádné situace Thajci neodloží mobil a bez wifi by nastal konec světa, použivají bělící krémy to bylo pro mě celkem překvapení. Jejich naplní dne je jídlo, po snídani už přemýšlí co budou jíst k obědu.
  Dost řeší vzhled, hlavně mladší ženy. A jejich seriály mi přijdou hrozné přehnané a afektované.

 3. Ali, super článek. V Thajsku jsem nikdy nebyla, ale naši známí tam jezdí pravidelně a podávají to jen v těch zářivých barvách. Jsem ráda, že jsem se konečně dočetla jak to tam po pravdě všechno je. A moc děkuji za super vlogy z Thajska. Příjemnou aklimatizaci a hezké dny celé rodině. Jana

 4. Tak přesně s takovými pocity jsem se před 10 lety vrátila z Thajska i já. Takže se to tam zase až tak moc nezměnilo. ? Pláže mě taky zklamaly, ty krásné s bílým pískem, čisté jsou opravdu jen na fotkách, jinak se všude válí PET lahve a mezi nimi pobíhají drzé opice ?. A jídlo mě taky nijak nenadchlo, naopak se mi často zvedal žaludek, hlavně z toho zápachu a když tam pak člověk viděl jak skladují vejce přímo na ulici ve 30 stupňovém vedru, no děkuju pěkně. Jinak já tehdy byla v červenci/ srpnu a jako pršelo, ale slunečných dnů tam bylo rozhodně více, takže období dešťů taky úplně neplatí ? Já už bych se tedy do Thajska nevrátila, bylo zajímavé to vidět, ale jednou a stačilo.

 5. Skvělý článek!! Zbožňuji tyhle cestovatelské články/deníky.. Do Thajska bych se určitě někdy chtěla podívat, ale zatím je má cesta v hoodně nedohlednu 😀

 6. Ano, jídlo mě taky zklamalo, celou dobu jsem jedla jen jejich ryzi se zeleninou, furt stejnou, protože nerada pálivé. A ano, salát jsem si taky dala a nesnědla, protože pálil. laxní a no stress jsou všichni v JV Asii, ne jen thajci. Byli jsme pře 8 lety touto dobou a vůbec nám tam nepršelo…tak to jsi mě překvapila…

 7. Já bych ti chtěla moc poděkovat, že jsi své vlogy z Thajska točila velmi realistické a sdílela své dobré i špatné dojmy. Musím říct, že my jsme o Thajsku uvažovali jako o naší příští velké dovolené, a nakonec jsme – právě i díky tobě – všechno ještě přehodnotili. Asi žádná země nevypadá jako na fotkách v průvodcích a na pohlednicích. Ale bojím se, že od Thajska si slibujeme příliš. Možná se tam někdy podíváme, ale asi až za pár let, až budou naše děti větší.

 8. Mě třeba Thajsko nikdy nelákalo 🙂 mám jiné snové destinace, kam bych se ráda s rodinkou vypravila. Každopádně věřím, že to byla zkušenost a dobrodružství k nezaplacení. 🙂 Nebude i nějaké shrnutí míst a výletů, kam stojí za to vyrazit a kam třeba ne? Vlogy byly super, ale těch informací spousta a hůř se v tom orientuje 🙂 A plánujete na léto ještě nějaké „evropské“ moře? 🙂

 9. Thajsko je krásné, my letos v únoru letěli poprvé s prckem (8měsíců) a zvládli jsme to skvěle. Byli jsme pár dní v Chiang Mai, pak Samui a počasí jsme měli po celý měsíc pěkné, dvakrát max třikrát sprchlo. V Thajsku to moc dobře známe, takže jsme věděli, co od toho můžeme čekat. Thajci milují děti, takže ať už zaměstnanci v krámě, na recepci hotelu, v restauraci, uklízečky v hotelu.. všichni malého obletovali a dělali na něj nejrůznější cukrbliky, on byl v sedmém nebi, moc se mu to líbilo. Jídlo mi v Thajsku moc chutná, jeden z důvodů, proč se tam ráda vracím. Thajsko je v oblasti tropů, s deštěm se holt musí počítat, ale v suchém období jde zpravidla o krátký deštík a za chvilku je zase jasno. Na Samui je dešťová sezona trochu posunutá oproti jiným oblastem, v prosinci tam tedy může ještě pršet. Jak jsem psala, letos v únoru jsme měli naprosto perfektní počasí. Ale i v suchém období může někdy pršet víc, než by člověk chtěl. Ta laxnost je typická nejen pro Thajsko ale pro Asii jako takovou. V tom Thajsk to beru ale tak nějak s úsměvem, páč se na vás stále thajci smějou a jsou hrozně milí. Na Seychelles jsou místní 10x laxnější a jejich výrat zcela bez úsměvu.
  A pokud jde o zdravotní péči, tak na větších turistickým ostrovech, kde jsou mezinárodní nemocnice, je to pecka. Troufla bych si říct, že je na vyšší úrovni než naše zdravotnictví.

 10. Pingback: Proč jsem si přestala stěžovat a jak to zvládnete taky | Mámou stylově

 11. Pingback: Tip na čtení na cestách + soutěž o vouchery na e-booky | Mámou stylově

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Translate »
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial