Proč nosit miminko v nosítku – zkušenosti maminky Blanky - Mámou stylově
Mámou stylově Lifestylový blog (nejen) pro maminky o módě, kosmetice, dětech, vaření, bydlení i cestování.

Proč nosit miminko v nosítku – zkušenosti maminky Blanky

Děti nosí jenom biomatky. Miminka se v nosítku krčí, je to nepřirozené. Normální je mít kočárek! Nosítko pořizují maminky, které na kočárek nemají peníze. Co to je zase za módu, copak jsme někde v Africe? Přece si nebudu ničit záda. Ty lesany už vážně neví, co by vymyslely…” Přijdou vám také některé výše uvedené hlášky povědomé? Já sama jsem je slyšela/četla mockrát. Bohužel. Mě samotnou ale nošení syna doslova zachránilo. Nosítko je pro nás naprosté must have a určitě bych ho zařadila mezi top tři věci, které radím kamarádkám/nastávajícím maminkám, aby si určitě pořídily. Život bez něj si v posledních dvou letech neumím a ani nechci představovat. Chcete vědět proč?

Když jsem byla těhotná, potkávala jsem maminky s miminky v nosítkách a šátcích – přišlo mi to velmi praktické a hezké, a chtěla jsem si sama něco takového pořídit. S mužem jsme ale mnohem více času věnovali výběru kočárku a pojímali to tak, že budeme kočárek s nosítkem kombinovat. Malovala jsem si jaro a léto s novorozeným miminkem někde na zahrádce nebo v parku – s limonádou, spícím miminkem v krásném kočárku, a knihou v ruce. Realita byla úplně jiná.

Náš Hugo byl hned od narození miminko téměř vůbec nespící a abnormálně uplakané. Trápila ho velmi silná novorozenecká kolika a první dva zuby mu vylezly ve dvou měsících! Vyžadoval mou neustálou přítomnost a nošení. Jakmile jsem ho na chvíli položila, spustil řev tak silný, že se všichni kolem nestačili divit a jednotně tvrdili, že nic takového ještě nezažili. Ten samý řev Hugo spustil i okamžitě po položení do kočárku. Mohla bych teď vypisovat přímo romány, co všechno jsme s kočárkem zažili a jak dlouho jsme bojovali, ale zkrátím to – na kočárek si nikdy nezvykl. Zhruba v osmém měsíci jsem ho definitivně odložila (to už jsme s ním zkušebně vyráželi třeba jen jednou týdně), přestala kočárkování nadále zkoušet (s týdenní výjimkou v létě u moře, kvůli které jsme pořídili golfky – zbytečně) a definitivně podlehla nosítku. Doma máme jedno totálně nošené dítě. Které si nošení zkrátka vybralo samo.

Která nosítka jsme zvolili a jak jsme byli spokojeni

Už jako těhotná jsem věděla, že do klasického šátku nejdu. Poněvadž jsem poměrně nešikovná, bála jsem se, že šátek uvážu špatně a miminku ublížím. Na Instagramu u jedné blogerky jsem narazila na “předvázaný šátek” nebo – jak jsem to sama nazvala – “polonosítko” Caboo. Je to takový hybrid mezi nosítkem a šátkem, který měl kombinovat vlastnosti obojího. Hugo v tomto nosítku vyloženě neplakal (úspěch!), ale úplně spokojený taky nebyl. Bylo totiž dost teplé a pro tropické léto, které ten rok panovalo, ne úplně vhodné. Uvazovalo se celkem rychle (samozřejmě jsem musela trochu potrénovat podle návodu), ale kroužky mě při správné poloze miminka škrtily, “nosítko” se povolovalo, a oba jsme se hodně potili.

V momentě, kdy Hugo začal držet hlavičku (kolem třetího měsíce), přešli jsme na “klasické” nosítko. V obchodě jsme tenkrát vyzkoušeli několik značek, a nejvíc mě zaujala Manduca. Ačkoliv je proslulá tím, že si na design zrovna moc nepotrpí, zrovna jsme se trefili do krásné limitované edice. A u Manducy už jsme zůstali. Nebyl totiž žádný důvod ji měnit. Úplně s námi srostla. Zhruba v Hugouškově roce a čtvrt jsme jen dokoupili tzv. “extend-er”, který rozšířil podložení nožiček – aby byla zachována ergonomická poloha. A Hugo se nosí doteď.

Kvalitních nosítek je nicméně na trhu velké množství a myslím, že je opravdu z čeho vybírat. Já třeba pořídila do zásoby ještě jedno nosítko značky Beco, tzv. toddler, které je určeno už pro starší děti, a Hugovi je zatím velké – no jo, zase jsem narazila na limitovanou edici a musela ho mít. Ale vzhledem k tomu, že Hugo už chce hlavně chodit a řádit na motorce, je možné, že se na něj ani nedostane. Každopádně počítejte s tím, že na šátcích a nosítkách si lze vypěstovat pořádnou závislost, a nakonec mohou vaši kapsu stát ještě víc než luxusní kočárek.

Jediné, co mě mrzí, že jsme neměli možnost pořídit a otestovat nějaký nosič na záda – “krosničku”. Moc se mi totiž líbí a toužila jsem s ní chodit v létě na túry. Ale nakonec nám i na výlety stačila Manduca. Každopádně je ještě chvíli čas a třeba nakonec i tu krosničku pořídíme.

Na závěr bych vám ráda dala pár tipů, které všechny vycházejí z mé osobní zkušenosti nebo zkušenosti mých kamarádek. Určitě nejsou univerzální, a co platilo u nás, nemusí platit u vás (tak jako všechno kolem dětí), ale třeba se vám budou hodit, pokud s nošením váháte.

Tipy na nošení dětí:

 • Nebojte se nošení (pokud si připadáte nešikovné, věřte mi, že když jsem to zvládla já, vy to zvládnete také).
 • Nebojte se reakcí a různých předsudků okolí. Vězte, že to nejdůležitější je spokojenost vašeho miminka. S hystericky řvoucím dítětem ve značkovém kočárku na ulici rozhodně cool vypadat nebudete.
 • Nebojte se ani častého argumentu o bolestech zad – pokud budete nosit miminko od narození, vaše tělo si postupně zvykne. A navíc budete v kondici!
 • Vyberte prosím pro své dítě bezpečné nosítko (tzv. ergonomické) – stačí zagooglit a během pár minut budete vědět (podsazený zadeček, pozice nožiček do M – žabka, materiál látky od kolínka ke kolínku atd.). V Čechách bohužel není prodej neergonomických nosítek regulován tak jako jinde ve světě – ale vy můžete být informovaní.
 • Pro úplně novorozené miminko zvolte spíše šátek nebo nosítko s vložkou pro novorozence (musím upřímně napsat, že čerstvé miminko bych do Manducy, která se sice jakousi novorozeneckou vložkou také pyšní, asi nedala – nepřišlo by mi tam úplně v bezpečí. U případného druhého miminka bych tak zkusila třeba Ergobaby s vložkou pro novorozence, nebo se “hecla” a šla do šátku – moc se mi líbí třeba pařížská značka Je Porte Mon BéBé).
 • Nebojte se navštívit kurz vázání šátku nebo si nechat v obchodě poradit – klidně si s sebou vezměte na vyzkoušení třeba panenku. Jde přece o pohodlí (a bezpečnost!) vás obou.
 • Při nákupu zvažte nosítko, které je polohovatelné a lze děti nosit vpředu, na zádech i na boku – každé dítě je jiné a znám případy, kdy maminky musely v určitém věku dítě přesunout zepředu na záda.
 • Když to bude miminku a vám vyhovovat, vždycky můžete kombinovat kočárek s nosítkem – nosítko vám kočárek vždycky unese a vy ho tak vytáhnete kdykoliv bude potřeba.
 • S nosítkem nemusíte řešit výtahy v metru nebo těsné prostory v obchodech – všude se vejdete a nic pro vás není překážka.
 • Nebojte se, že s nosítkem musíte úplně rezignovat na styl. Ano, není to úplně na podpatky a na kabelku, vím. Ale koupit se dají už i velice pěkné věci určené pro nosící maminky, z kvalitních materiálů a vzhledově šik. A elegantní batůžky jsou čím dál tím více populární.
 • A konečně – zařiďte se hlavně podle sebe a vašeho miminka a nenechte sebe ani jej do ničeho nutit. Jsou i miminka (a není jich málo), která nosítka nesnesou.

Budu moc ráda, když mi dáte vědět, jak to máte s nošením vy.

Autor: Blanka (tým blogu ZDE)

TIPY NA NÁKUPY:

(12) Komentářů

 1. Musím říci, že s negativní reakcí na miminko v šátku či nosítku jsem se nesetkala. Naopak se na mě všichni usmívají a říkají, jak je mimču u mě dobře. Pokud sama potkám jinou nosící maminku, tak se obvykle usměju, někdy i pochválím šátek či se pozeptám na nosítko. Nenosím výhradně, ale u všech tří svých dětí jsem kombinovala kočárek a nosítko (nebo šátek) a měla období, kdy jsem více nosila a období, kdy jsem spíše jezdila. Kočárek má tu výhodu, že jej může vézt i babička či dědeček, kteří by fyzicky už nosítko nezvládli. Naopak nosítko člověk využije i doma. Měla jsem třeba období, kdy prostřední syn usínal zásadně v manduce při mytí nádobí. To bylo super, protože jsem měla zároveň uspané mimčo i uklizeno. Také se s ním člověk dostane i tam, kde kočárek nevleze, může s ním do terénu, do lesa, nebo třeba do jinak nepřístupného obchodu.
  Pro novorozence a malé kojence bych také doporučila spíše šátek. Ikdyž skoro u všech nosítek výrobce udává, že je už od narození. Sama jsem zkusila jedno z mála nosítek opravdu vhodných i pro novorozence -Storchenviege a ve srovnání se šátkem neuspělo. Novorozeneckou vložku Ergobaby odbornice na nošení moc nedoporučiújí pro riziko přehřátí miminka, naopak Manduca nyní vymyslela dvě pomůcky pomáhající napolohovat i malé miminko – jedna je pro zůžení látky mezi kolínky a druhá pro lepší zakulacení zad. Zkušenosti s nimi ale nemám.
  Pokud mohu doporučit , tak před nákupem nosítka se je třeba ujistit, že dané nosítko je opravdu ergonomické, protože ne každému výrobci se dá věřit. A také pozor na padělky. Manduca a Ergobaby jsou totiž s oblibou padělány a s takovým levným padělkem z Aliexpresu se člověk může snadno setkat v inzerátech na maminkovských serverech i jinde. Velkou pomocí jsou naopak facebookové skupiny zaměřené na zdravé nošení dětí – je jich hned několik, kde vám zkušenější rády poradí s výběrem nosítka, problémy při nastavování, nebo třeba s vázáním šátku.

  • Věrko, moc díky za další cenné rady a tipy.
   O padělcích jsem slyšela, ach jo. Sama kupuji vždy originály a certifikované etc., tak to mám jednodušší, ale mrzí mě, že když třeba maminky kupují z druhé ruky apod. tak musejí více zkoumat a hloubat.
   Děkuji za komentář, mějte se krásně,
   Blanka

 2. Moc prijemny clanek,pozitivni a cool?
  Ja uz mam deti dospele,budou mit sve rodiny..Ale nikdy jsem nebyla tzv,zaprdena zenska,mozna je to i tim,ze ziji v zahranici,a tady jsou i nositka(satky,krosnicky,ci mimi jen tak u maminky/tatuldy v ruce,uplne normalni,ale predevsim kazdy si ma,nosi(i oblece)co on chce,aniz by na neho nekdo cumel??
  Ja zastavam nazor,ze kazda mama by se mela ridit predevsim dle dveho ❤,detatka,intuice..A hlavne ,kazdeho to je vec ,a ti co maji problem,a plna usta moralizovani,co kdy kde bylo /ci kdysi nebylo,ach joo?je to jejich problem..

  • Jé, Sáro, moc děkuji za krásný komentář, potěšila jste mě a jsem ráda, že se Vám článek líbil.
   Pěkný den,
   Blanka

  • Sáro, kabátek je z Jane Bond – když jsem ho kupovala, tak jsem ještě vůbec nevěděla, jak bude všestranný!
   A ještě jednou moc děkuji za milé komentáře, ty mě těší.
   Blanka

 3. A Vas synecek je krasny,spokojeny klucina,ale kdyz ma i tak milou ,usmevanou mladou maminku,je to jasne?
  (omlouvam se,ze odesilam po castech?)

 4. Pěkný článek, opravdu. Většinou totiž blogerky dostanou zadara určitou značku, nejčastěji tula nebo ergo a píší jen o ní. Vy píšete i o šátku a nemyslím si že by vás manduca platila:-) Taky jsem se těšila na našení ale nakonec jsme ani jedno dítě moc nenosila. Máme manducu a třeba na horách, nebo v létě ji muž nechce ani vidět, že se u toho on i dítě zpotí. o extenderu jsem vůbec neslyšela. Výhodou manducy je i to že jde lehko prodat, na bazarech je velká poptávka.

  • Kari,
   moc děkuji za pochvalu 🙂
   Ne, Manduca mě opravdu neplatí (ani nikdo jiný).
   Já myslím, že děti si samy řeknou, jestli nosítko/šátek nebo kočárek nebo střídačku. Podle mě je důležité udělat to tak, aby byli všichni pokud možno spokojení. Ex-tender je pak pro větší děti, ale pokud nenosíte (často), tak asi nemá smysl pořizovat. A máte pravdu – také jsem slyšela, že se Manduca pak ještě dobře prodává. Takže je to asi vážně výhodná koupě.
   Mějte krásné jaro,
   B.

 5. Suhlasim, ze manduca hoc aj s novorodeneckou vsadkou nie je dobra. Mam 3tyzdnove babo a zatial som ho tam dala len na chvilu kym zaobstaram satku. Inak pri starsej som manducu vyuzila dost, hlavne pri cestovani. Turisticky nosic mame, caka v skrini kym s oboma budeme schopni vyrazit do hor. Na to sa uz tesim

 6. Pingback: 6 věcí, které bych pro miminko pořídila znovu | Mámou stylově

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Translate »
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial