Tip» Jak šetrně prát džíny, aby nám vydržely několik let - Mámou stylově
Mámou stylově Lifestylový blog (nejen) pro maminky o módě, kosmetice, dětech, vaření, bydlení i cestování.

Tip» Jak šetrně prát džíny, aby nám vydržely několik let

Asi si říkáte, že na praní denimu není nic těžkého, přeci stačí dát džíny do pračky a je to. Ale věděli jste, že správně by se džíny právě moc často prát neměly? Jenže špinavé kalhoty určitě nikdo z nás nosit nechce. Takže co s tím, aby nám vydržely několik let a nevoněli jsme jak měsíc staré ponožky? Já jsem se o tuto otázku celkem zajímala, protože jestli můj blog sledujete už dlouho, tak víte, že čím dál častěji hledím na to, aby mi oblečení vydrželo dlouho a nekupuji si něco jen tak. A právě džíny nosím celkem často.

mamou_stylove_pracka_600px

Takže jsem se poradila s odborníky a zástupci značek Lee a Wrangler a ti mi poskytli pár rad, jak se chovat k věcem z denimu, abychom se z nich mohli radovat několik let 🙂

Jak na praní denimu

U všeho oblečení platí, že praním se látka poškozuje. Džíny nejsou výjimkou. Při běžně dostupném, levnějším denimu se praní tolik neřeší – stačí se řídit pokyny na štítku. Obecně platí, stejně jako u vší barvené bavlny praní při nízké teplotě, v šetrném programu, bez aviváže, která poškozuje vlákno.

Džínový fajnšmekr by vám pravděpodobně odpověděl jinak. Možná by místo o praní radši mluvil o čištění a možná by vám o praní denimu rozvyprávěl celou historii. Proč se toho o něm vlastně tolik namluví? Odpověď je jednoduchá. Pokud se rozhodnete pro kvalitní denim, kupujete ho na déle než jednu, dvě či tři sezony. Dalším důvodem je to, že praním se rozumí také úpravy simulující opotřebení nebo zabraňující srážení džín.

Pozn.: Některé pračky disponují přímo programem na praní džínů, který respektuje právě jejich pevný materiál a je k nim uzpůsoben prací cyklus. (Naše pračka Whirlpool* z řady Supreme Care tento program má, takže denim neperu už na nic jiného. Vím, že se vyperou ohleduplně a správně, aby byla stála zachovaná jejich struktura i barva.)

prani dzin_whirlpool

Raw denim a proč džíny neprat

Pod pojmem raw, dry nebo rigid denim rozumíme takový, který nebyl upravován praním za účelem simulace opotřebení. Takové džíny se nedoporučuje prát minimálně šest měsíců. Naopak je třeba je intenzivně nosit. Proč? Protože příliš brzkým vypráním se indigo, kterým jsou džíny barvené, rovnoměrně “rozlije” po celém oděvu. Když vydržíte, začíná vaše umění. Nošením džíny získávají autenticitu toho, kdo je nosí. Když si je koupíte, jsou poměrně tvrdé a nepohodlné, což se mění postupným nošením. Čím víc je nosíte, tím víc sa denim roztahuje a přizpůsobuje vaší postavě. Stejně tak dochází k jeho ošoupání a obnošení na exponovaných místech. Proto byste s praním měli počkat, než se objeví první známky opotřebování. Nemusíte se bát, že by vaše džíny zapáchaly – pokud náhodou, vyřeší to větrání na vzduchu nebo vložení džín do mrazáku.

Jsou vaše džíny připravené na první praní?

Pokud už máte džíny správně onošené, obraťte je švy ven a pusťte se do praní. Platí, že vyšší teplota znamená víc kontrastu, držte se však mezi 40 až 60 stupni Celsia. Přirozenou vlastností denimu je, že se sráží, proto ještě vlhké džíny napněte, abyste zabránili přílišnému sražení. Nechte je usušit zavěšené. Protože indigo je barvivo, které ještě po nákupu pouští barvu, perte džíny zvlášť.

Po prvním praní budou džíny užší, ale nošením se dostanou do původní velikosti. Nepraný denim se přestane srážet zhruba po třech praních, vintage denim budete možná muset prát a opět roztahovat i desetkrát.

Čištění skvrn

Pokud vaše džíny nejsou připravené na praní, ale objevila se nějaká ta skvrnka, poradíte si s ní použitím vatového tampónu a vody. Při čištění se doporučuje umístit pod skvrnu piják. Takový způsob je šetrný, ale vyžaduje značnou trpělivost. O použití speciálních čistících přípravků se poraďte s vašim prodejcem denimu.

Cenné rady poskytla: Ĺubica Martincová, www.idofashion.cz.

Tipy na džíny z kvalitního denimu:

R

(6) Komentářů

  1. Aha, tak už chápu, proč přítel tahá džíny bez vyprání i půl roku, myslela jsem, že je prase, ale on si je přizpůsobuje:-)

  2. Tyjo, takhle drahý džíny jsem v životě neměla a ani asi mít nebudu. To je pro mě škoda peněz teda….. Pokud bych měla, tak chápu šetrné zacházení ale ,,džíny,, za 1000 korun peru normálně =)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Translate »
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial