Naše dilema: první školní aktovka nebo rok bezstarostnosti ve školce? - Mámou stylově
Mámou stylově Lifestylový blog (nejen) pro maminky o módě, kosmetice, dětech, vaření, bydlení i cestování.

Naše dilema: první školní aktovka nebo rok bezstarostnosti ve školce?

Už jsem toto téma na blogu párkrát načínala, ale čím více je pro mě aktuální a dennodenně to dilema v sobě řeším – nechat Sárinku o rok „déle“ ve školce, nebo ji už přihlásit do školy? Z jedné strany slyším samé ovace na výhody školky a z druhé zase podněty, proč by měla jít do školy. A ve mě se to pere. Abych vám to vysvětlila, pokud jste sem třeba zavítali poprvé – Sárinka se narodila 1.9. a podle zákona by standardně měla do školy nastoupit až za dva roky. Kdyby slavila narozeniny o den dříve, šla by už za rok. Já si právě celou dobu říkala, že jí prodloužím dětství, že to nevadí, když ve školce bude o něco déle, ale jak se to blíží, váhám, jestli ji přeci jen nezkusit dát už do té školy, abych nebrzdila její možnost se rozvíjet a pořídit jí první aktovku, po které už tak pokukuje (líbí se jí třeba ta s princeznou od Samsonite, kterou prodává obchod s kvalitními dětskými batohy, tašky a kufry Delmas*).

12345_skolni-aktovka-samsonite-schoolbag-s-princess-78888

Protože jsou mezi vámi i maminky, které mají už školáky, řekla jsem si, že se zkusím na názor zeptat i vás.

Zatím jsem si shrnula body, proč by měla jít do školy a proč třeba zůstat ve školce 🙂

ŠKOLA:

+ pravděpodobně by posunula její vývoj a naučila se spoustu nových věcí

+ byla by pravděpodobně ve třídě se svými kamarádkami

+ mohla by si konečně vybrat tu svoji aktovku 🙂

–  chystání svačinek

–  konec školy kolem poledne – kdo bude vyzvedávat a co s prací?

–  plnění úkolů – více starostí?

ŠKOLKA:

+ bohatý program pro děti až do 17h

+ zajištění jídla po celý den

+ poslední rok se neplatí školkovné, takže by nás ani moc nestála

+ žádné úkoly

+ kroužky v rámci školky

+ byly by ve třídě rok spolu se Stelinkou

–  většina jejích kamarádek odejde asi do školy

–  po obědě musí spát, nebo ležet, což jí nebaví

–  ze školy by vyšla o rok později

Jak jsem to sepsala, tak mi z toho jasně vychází, aby ještě rok zůstala ve školce. Hlavně tedy pro moji pohodlnost a méně starostí 🙂 Ale hlavní je pro mě její spokojenost a vývoj. Přesto mi stejně nikdo nemůže zaručit, že ten jí ta škola fakt dá. Takže co s tím? Máme ještě necelý rok na rozmyšlenou, ale už bych to chtěla mít rozseknuté, ať nad tím nemusím stále bádat. Budu ráda za všechny vaše zkušenosti a třeba jestli jste řešili něco podobného?

A ještě se pojďte mrknout na ty pěkné dětské aktovky z Delmas, kde jste v květnu v soutěži mohli vyhrát kabelku, celkově tam o krásné značkové kabelky nemají nouzi 🙂 Mezi aktovkami a baťůžky mají i pěkný výběr pro kluky, ta kolekce Star Wars mi přijde fakt „cool“ 🙂

batohy

P.S.: Pokud chcete ušetřit, sledujte tuto adresu: http://www.delmas.cz/slevy, kde Delmas pravidelně nabízí slevy až 70% na značkové tašky, peněženky, kufry, opasky atd. 😉

P

(45) Komentářů

 1. Já osobně bych ji už poslala do školy. Myslím, že je moc šikovná a ta školka by ji mohla i „brzdit“. Ta škola má více plus než mínus. Skrz ten čas, existuji různé kroužky i ve škole a hlavně je družina, která je určitě taky do 17:00. To záleží teda na škole.

 2. Ahoj Ali. Mám teď doma prvňáčka, který je říjnový, takže šel o rok dýl … a je to fakt rozdíl, ta školková bezstarostnost je opravdu pryč. Mám k tomu ještě čerstvou školkačku, která se narodila 5. září, a jsem ráda, že jsem si mateřskou prodloužila na čtyři roky, protože kdybych k tomu všemu měla ještě chodit do práce, tak teda netuším, jak bysme to zvládali. Manžel kvůli práci nezvládá školu, ani školku ráno, ani odpoledne, takže to je všechno na mně. Ale škola syna moc baví, umí už číst i psát – naučil se to sám, takže už se těší, až budou konečně něco číst a počítat a ne pořád kreslit jablka a hrušky 😀 … já sama jsem se narodila 30.8 a šla jsem do školy normálně, takže v 6 letech a 2 dnech … vždycky jsem byla všude nejmladší a nejmenší 😀 … ale žádnou psychickou újmu to na mně nezanechalo, celou základní školu jsem procházela se samýma jedničkama. Přeji ti, ať se rozhodneš správně a ať je Sárinka spokojená tak nebo tak.

 3. Ali já bych malou nechala ještě ve školce. Myslím, ze výhod to ma mnohem víc. Určitě bude super, ze tam pak budou obě spolu 🙂

 4. Ahoj Ali snad ti trochu pomůže názor učitelky. Podle mě vůbec nezáleží jestli je říjnová nebo Květnová, strašně záleží jak je šikovná, jestli se ráda učí novým vecem, jestli projevuje zájem o písmenka. Tvoje mínusy nejsou až tak mínusy každá škola má družinu s programem minimálně do 3, stejně tak odpolední kroužky. Podle mě pokud nemá žádné problémy řečové, poruchy pozornosti je zbytečné tzv. prodlužovat. Hlavně teda vůbec nefunguje pocit rodičů odlozim o rok a ona pak bude šikovnější a bude vynikat, je to paradoxně přesně naopak, protože jak si na začátku připadá chytřejší (i rodičům) tak se tolik nevěnuje přípravě doma a ani ve škole nedává takovou pozornost. Ono jasně když dva roky ve školce trénuješ jako predskolaček pak prostě umíš leccos líp ale u mnohých to pak ve škole vyvolává nudu, prostě tohle uz umím. Snad sem to napsala pochopitelně. Pokud je někdo pevné rozhodnutý o odkladu nemělo by dítě být bráno jako predskolaček. Teď nemluvím přímo o tobě, a ani nechci se nikoho dotknout, ale nejčastěji se setkávám s tím, že musím nechat starší ještě rok ve školce aby se mi do školky dostalo mladší, a ušetřit si o rok starosti a zároveň prodloužím dětství, prostě win-win situace podle mnohých. Existuje o tom i statistika, ve které vyplývá, že odklady jsou trendem velkých měst Brno,Praha….. A bylo k tomu vyjádření i psychologa který napsal že se jedná spíš o pohodlnost rodičů než že by to mělo prospěch pro děti (samo jsou výjimky, jak už jsem psala, kde je třeba více přípravy na školu) Držím palce ať se rozhodneš správně… To je na každém rodiči jen ten zná dokonale svoje dítě.

  • Evi, moc děkuji za příspěvek! Určitě Sárinku přihlásíme na posouzení psychologické zralosti, nebo jak se to jmenuje, v lednu chodí do školky psycholožka a předškolním dětem dělá testy. A právě učitelka ze školky mě přesvědčila, že na školu má, ať ji tam určitě dám. Ale pak mi zase spousta lidí říká, že si to budu komplikovat, ať ji nechám o rok déle ve školce. Ale přednější je pro mě její vývoj, myslím, že na tu školu má, sama jsem překvapená, jak jí všechno docvakává a chce se dozvídat stále něco nového 🙂

   • Pavlína Nedvědová - Odpovědět

    Ahoj Ali, jsem taky učitelka. stupně, prvňáčky jsem učila a souhlasím „s kolegyní“. Je důležité nekoukat na pohodlnost, ale na nastartování dítěte. Jestli má zájem se učit novým věcem, zajímá se o věci kolem sebe, ptá se na písmena, vydrží u nějakého úkolu- zvládá ho dodělat do konce… – když dítě „nastartované“ je, je škoda rok čekat, protože za rok to tak být nemusí.
    Také bych řekla naopak nerozhodovat se teď, nechat to až na období před zápisem, protože za ten půlrok udělá Sárinka ještě obrovský pokrok.;-)
    Hodně štěstí při rozhodování…;-) Pavlína

    • To je všechno hezké. Jenže, pokud budou rodiče vystresovaní, aby vše zvládli (třeba vozit dvě děti na různá místa a ještě zvládat dvakrát adaptaci), tak to dítě optimálně prospívat nebude. Nejlepší je nesoudit.

    • Naprosto souhlasím 🙂 Raději přidávám příjmení, aby jsme se s druhou Evou odlišily 🙂 (Autorka prvního komentáře)

   • Uvidíš, určitě je to super, nechat si zjistit jestli na to má 🙂 Ty další komentáře psala nějaká jiná Eva, ač to vypadá, že zase já.

  • Grrrrrrrrrr… Co jsem doposud četla vyjádření psychologů a jiných odborníků, tak obvykle odklad raději doporučili než aby šlo do školy dítě, které pak bude mít ve škole problémy. Je to na rodičích, oni pak budou řešit případné nedostatky dětí. V dnešní době, kdy je většina rodičů v práci od rána do večera, tak si asi nikdo nechce dobrovolně komplikovat život. Pokud začne chodit mladší dítě do školky, tak je daleko jednodušší pro celou rodinu (i pro děti), aby byli na jednom místě a ne aby rodiče běhaly jak hadr na holi po x institucích. Daleko lepší pro děti je, když je vše v klidu a ne že jsou dvě děti v adaptaci. Pro Vás je to pohodlnost rodičů, pro rodiče logistický problém. Je mi fakt líto, že v dnešní době jsou rodiče takovým trnem v oku. A je to hodně smutné. Myslím si, že mnoho lidí se vůbec nedokáže vžít do situace rodičů. A ano i já jsem pohodlná matka, která raději nechá dítě o rok déle ve školce než aby byla celá rodinu ve stresu. Možná někde na vesnici tolik odkladů není, protože rodiče nejedou půl hodiny do školky, další půl hodiny do školy a pak hodinu do práce. Fakt smutné. 🙁

   • Moc se do těchto diskuzí nezapojuji, nemám ráda tyto boje pro a proti. Jen jsem řekla svůj názor. Sárinku jsem nikdy osobně nepotkala, takže bych si netroufla říct ano nebo ne,ale spíš nadhodit i jiné ukazatele. Však i my učitelky jsme maminky a chceme pro děti to nej. Jen to vidíme možná někdy jinýma očima.:-)

    • Ano, ani já nemám ráda tyto boje. Pokud ale souhlasíte s kolegyní, která tu píše ne zrovna o pohodlných maminkách, které si chtějí ušetřit práci, tak mi to nedá neozvat se. Pro dítě je nejdůležitější rodinná pohoda. Bez té nebude ve škole ani v životě úspěšné. Pokud si maminka myslí, že by nástup dítěte v termínu nadměrně zatížil dítě i celou rodinu, tak je mnohem lepší odklad, než aby bylo napětí v rodině. Jistě byste sama jako učitelka nechtěla řešit situace způsobené stresy v rodině. Každý rozumný psycholog Vám řekne, že nástup do školy má být pohodový. Protože každý rozumný psycholog ví, že dítě se může učit jen pokud je v pohodě. Jako učitelka ale zřejmě vidíte vše jinýma očima, jak jste už psala. Očima, které vidí maminku, která přijde v pohodě = líná :-/ Mě třeba zabere vyzvednutí jednoho dítěte hodinu. Představte si, že bych měla vozit jiné dítě další hodinu ještě jinam. Vy byste za takové situace strávila hodinu navíc na cestě, děti nechala vstávat o hodinu dříve jen proto, aby mohlo dítě chodit do školy? Já ne. Protože vím, že za měsíc už by mi usínalo za chodu. Jo a žiju ve velkoměstě. Ve velkoměstě můžete jet do práce klidně hodinu a půl. Tak si to spočítejte. Pracovní doba většiny rodičů je 8 a více hodin a 20 – 25 dní dovolené. Nevím, jestli je to pro Vás představitelné, že byste ráno strávila dvě až tři hodiny na cestě, pak 8 – 9 hodin v práci, pak odpoledne tu samou anabázi cestou domů? Tak co, jsou matky pohodlné?

 5. A co by chtěla ona? Jako nevýhodu odkladů vidím např. to, že může maturovat ve 20 letech. takže od třetáku si bude psát omluvenky sama a bude na ni zda vam povoli pristup do jeji klasifikace. Pokud by sla na VŠ, a třeba si ji prodlužovala nebo to byla medina na 6 let, hrozí jí platby, po dosažení věku 26 let – i když kdoví jak to tou dobou bude. Kluka bych asi nechala ve školce, holku spíš ne. Kluci jsou pomalejší, těm to prospěje. Holka pak ani nestihne nastartovat karieru a už by měla jít rodit děti:-)

 6. Ahoj, řeším stejný problém. Jestli je Sárinka šikovná a těší se nebo by šla do školy s kamarádkami, tak bych to asi zkusila, protože jestli už je na ní školka málo, tak je škoda ztrácet rok. My máme opačný problém. Naše holčička je 5/2011, takže správně by měla jít příští rok. Je šikovná. Tak nějak zvládá to, co by měla umět, ale je neprůbojná a kamarády má mezi mladšími dětmi a prý by se mezi stejně starými dětmi těžko prosadila, tak já nevím 🙁 ještě máme čas, ale také bych to už chtěla mít rozhodnuté. Tak at se rozhodnete správně!

  • Markét, děkujeme. Otázka je, jestli to není její vlastnost a není založením spíš introvert, jestli se to za rok zlepší? Ale chápu, jestli by byla ve třídě nejmladší, asi by jí to nepomohlo 🙂 Já v tomto ohledu o Sárinku strach nemám, ona se prosadí všude a nemá problém se s někým skamarádit. Ale přihlásím ji ještě na psychologické testy, právě ji tam nechci dávat, pokud by nebyla připravená 🙂 Taky držím pěsti, ať dobře rozhodnete, třeba se holčička ještě „otrká“ 🙂

 7. Ahoj Alice, dcera je narozena v rijnu 2011 a ve skolce ji urcite jeste ten pristi rok nechame. Presne jak psaly jedna dama v predchozich prispevcich, je to o kazdem jednotlivem diteti. To nejlepe vidis ty sama a taky urcite ucitelky ze skolky mohou poradit. Pokud je opravdu sikovna a na skolu se tesi a projevuje zajem, sla bych do toho. Moje dcera je porad takova mala holcicka, moc prubojna take neni a navic tezko snasi jakekoli zmeny. Takze ji proste to detstvi prodlouzime a budeme doufat, ze se trosku zoceli. Kazdopadne ale pocitam s tim, ze prvni trida bude boj. 🙂 A co se tyce toho spani ve skolce, u nas na Praze 10 je mozne pisemne pozadat, aby dite po obede nespalo, coz je docela fajn. Drzim palce, at se rozhodnete co nejlepe pro Vas a hlavne pro Sarinku! Pekny den.

  • Leni, děkuji! Tak to je bezva, že máte ve školce takovou možnost, u nás děti musí ležet a kolikrát jen kvůli tomuto S. nechce jít do školky.

 8. Ahoj Ali, paci sa mi to, co napisala Eva. Nazor odbornika je vzdy vitany. Podla mna tiez nezalezi na datume ako skor na sikovnosti, povahe a inych vlastnostiach deti. Takze skus Sarinku pozorovat ako sa ti javi (plus netreba zabudat na fakt, ze dieta sa vyvija kazdym dnom stale dopredu, cize aj to aka je teraz, bude o rok zase inak). Urcite sa pytaj aj Sarinky, co chce ona sama, ale zvaz aj to, ako ju vidite vy rodicia ci napriklad ucitelky v skolke. Kazde dieta je individual a preto neexistuje jeden vseobecny nazor. Na niektorych detoch vidiet, ze su pomalsie, hravejsie a nemaju este ambiciu byt v skole, naopak su deti vyspelejsie, sikovnejsie a mozno aj same uz chcu ist do skoly. Toto si skus aplikovat na Sarinku. Tak prajem, aby ste sa spravne a dobre rozhodli! 🙂

  • Dani, moc díky, ona by už do té školy jakž takž chtěla, ale zase neví pořádně, co jí čeká a že to už nebude taková pohoda a hraní od rána do večera 🙂

 9. Já osobně bych se vzdala snahy to „rozseknout“ hned. Jeden rok znamená v tomto věku hrozně moc. Během něho se může ukázat něco, co podpoří spíše nástup do školy, nebo naopak setrvání ve školce. A potom u předčasného nástupu do školy je stejně třeba vyjádření dětského psychologa, který nebude chtít dělat vyšetření rok předem.

  • Na to vyšetření ji určitě přihlásíme, ale i tak bych to téma měla ráda uzavřené. No uvidíme do začátku roku, kdy se budou podávat přihlášky, jestli ji vůbec vezmou 🙂

 10. Švagrová řeší stejné dilema, ale synovec je na konci září, je šikovný, ale zatím bojuje s pozorností. Ale to se může během roku změnit. Sám se učí písmena, počítání atd. Ale problém nastal ve školce, kde nemůže být (dle slov ředitelky) brán jako předškolák, takže aktivity pro předškoláky (trénování, edukačky, plavání, …) jdou mimo něj. Tak je na rozpacích také, ale stejně chce zápis zkusit. Nejvíce se to pozná na tom dítěti, když jí něco vysvětluješ, jestli se doptává na další a další věci do hloubky atd.

 11. Ahoj Ali 🙂 já z pohledu vysokoškoláků bych ji určitě poslala už do školy 🙂 je moc šikovná a přijít o jeden rok do budoucna by byla škoda, zvlášť pokud by chtěla studovat nějaký obor, u kterých 4 roky nestačí 😉 já kdybych byla v situaci když bych měla teď o rok min na studia tak by mi to vadilo.

 12. Tak i já přidám svou trošku do mlýna. jsem učitelka – v mateřské škole, ale i vystudovaný speciální pedagog. Myslím si, že na rozhodnutí se teď hned je ještě brzy. Děti v posledním roce předškolní docházky dělají obrovský skok. Co neumí teď už může umět třeba v lednu. Nechala bych to teď plavat, ale domluvila si návštěvu pedagogicko-psychologické poradny třeba na prosinec, nebo leden před zápisem. Psycholožka nemůže z testu vidět úplně vše (dítě se může před cizí osobou stydět, chovat se trochu jinak, odmítat spolupracovat…), ale určitě má porovnání. Stejně tak jako učitelky ve školce. Takže si domluvte konzultaci a zeptejte se i jich. Možná, že vaše MŠ nabízí i předběžné testy předškolní zralosti s psychologem (u nás to tak je), tak se na ně informujte. Důležité není jen to, zda je dítě šikovné, ale také to, jak je na tom po sociální stránce, zda je samostatné, vyzrálé, jak reaguje na nové prostředí, kolektiv apod. Zajímavý je i postřeh zmiňovaný v komentářích o délce studia – sama jsem přerušovala VŠ, protože jsem chtěla rok pracovat v zahraničí, dále prodlužovala o půl roku protože jsem v zahraničí studovala a měla jsem to tak-tak, takže odklad by mi v tom udělal paseku. Nemluvě o trendu nejdříve chvíli pracovat pak řešit rodinu… Toť můj názor 😉

  • Hani, děkuji za komentář, určitě ji na ty testy přihlásíme. Nad tou délkou studia jsem právě taky přemýšlela. No počkáme do začátku roku na ty testy a pak jestli ji eventuálně na tu školu vezmou 🙂 Měj se krásně!

 13. Ahoj Ali. Ja osobne by som ju uz dala do skoly. Pre nu bude lepsie mat v skole kamaratov a aj to spanie v skolke je uz boj. Moj krstny syn narodeny v septembri isiel o rok neskor a presne tieto dva problemy boli najhorsie. Sestra banuje a urcite by ho teraz dala radsej skor. Tak za mna skola a podla mna aj Sarinka by uz rada isla.. 🙂

  • 🙂 Toto jsou přesně faktory, které zvažuji, proč jí do té školy dát 🙂 No uvidíme, jestli se tam vůbec dostane 🙂 Děkuji za komentář!

 14. Sama jsem narozená na konci září, takže jsem do školy šla skoro jako sedmiletá. Byla jsem ve třídě jedna ze starších a učení mi šlo „samo“, až jsem se kolikrát i nudila. Hodně jsem to tak měla ještě třeba i ve 3. a 4. třídě. Ale těžko říct, jak bych na tom byla, kdybych šla a teprve by mi bylo 6 let… U dcerky to nebudeme muset řešit, je březnová, tak půjde a bude jí 6,5 ale syn je na konci prázdnin a budu mít stejné dilema jako máš teď ty. Ale mě dost přijde, že hodně odkladů je právě z důvodu pohodlnosti rodiče než kvůli tomu, že dítě ještě není zralé nebo by to stálo trošku úsilí a věnování se ze začátku…

  Zas jak tu někdo podotkl, v budoucnu by se ten rok mohl projevit na VŠ, kdy stačí nezvládnout nějaký předmět, prodloužit o rok a ejhle, 26 let je tu a už se musí platit zdravotní… Bakaláře si prodlouží o rok a pak i navazující studium a už se věkově nevejde. Jsem tedy věčný student, což asi valná většina studentů neprovozuje, nicméně mi to trošku mrzelo že jsem vlastně rok „ztratila“ kvůli datu narození. Sama asi nejlépe víš, jak na tom Sárinka je, za půl roku se posune a uvidíš, co k tomu řeknou učitelky a třeba i psycholog.

 15. Ahoj Ali, tak Já řesila tenhle problém před rokem,Dcera je narozena 31.7,mluvit začala az ve 3,takže jsem porad zvažovala jestli do školy půjde, nebo ne.Ale poslední rok ve skolce dělala neskutečne pokroky a paní učitelky ji chválili a doporučovali školu. Tak je v 1 třídě, je tam šťastna a nosi domu samé jedničky a pochvaly.Ja jsem šťastna taky,Ali u nás ve škole jsou ještě nulte ročníky, takže deti ktere mají odklad,tak nemusejí do skolky ale do připravni třídy. Ali, přeji vam aby jste se spravne rozhodli a aby jste byli obě spokojene

 16. LenkaBrestenská - Odpovědět

  Ali, veľmi zaujímavá téma, ktorá sa mňa osobne už netýka, pretože prvorodená je druháčka na osemročnom matematickom gymnáziu a druhorodená je tretiačka. Svoj názor som Ti už písala kedysi dávnejšie.
  Obe deti mám šikovné (a áno, viem, že si to o svojom dieťati myslí asi väčšina matiek :))) ), obe absolvovali 2 roky v minijaslách od 2 do 4 rokov, od 4 chodili do škôlky. Staršia je aprílová (IV.), takže tam to bolo jasné. Mladšia je septembrová, ako Tvoja, len ešte o pár dní viac – 12.9.. Tiež sme veľmi váali, najmä bola hravejšia ako jej staršia sestra a vždy chodili do triedy s deťmi, ktoré boli staršie ako ona. A tak sme absolvovali aj sedenie v centre poradensko-psychologických služieb, kde si malú otestovali a úplne bez problémov prešla testami do triedy pre mimoriadne nadané deti, čo je zase iná kategória vzdelávania.
  Ešte asi pol roku po nástupe do školy sme tŕpli, ale ukázalo sa to ako správne rozhodnutie. Malá došla v škole detskosťou úplne v pohode. Družina je do 17.00, ale zostáva tma max do 16.00 a aj to len niekdy. Krúžky majú aj v škole poobede, ale predovšetkým sú takmer vždy vonku, hrajú sa, využívajú čerstvý vzduch. A v triede ich je 12, takže ten prístup učiteliek a vychovávateliek je o niečom inom.
  Takže za mňa áno a v prípade pochybností to istí, aspoň trochu, návšteva psychologičky, ktorá tiež pomôže rozhodnúť rodičom či je dieťa pripravené na nástup do školy.
  A súhlasím s argumentami hore aj o tom, že ak by išla neskôr, všetko sa posúva aj keď nemusí, stredná škola, vysoká, materstvo. Pre chlapca rok hore dolu, ale u šikovného dievčatka ako je Sárinka je to podľa mňa zbytočné.

 17. LenkaBrestenská - Odpovědět

  A školskú tašku mali prvé štyri roky tiež Samsonite, len väčšie ako si dala na obrázku. Vydržala štyri roky v super skvelom stave, len som ju cez leto vyčistila, kvázi oprala a ako nová. Po štyroch rokoch som ju darovala charite, vážne ako nová, len mi dieťa chcelo už nie takú detskú. U nás stojí ten päť set cca okolo 120 €.

 18. Osobně bych dítě do školy v tomto případě nedala, pouze pokud by jevilo znaky mimořádného nadání. Ono není kam spěchat. Jakmile dítě nastoupí do školy, tak začne mít povinnosti, které mu už nikdy neskončí. Věřím, že hodně dětí je na školu natěšených, jenže to si ještě neuvědomují, co to škola znamená.

 19. Zapisy do skoly budou pristi rok az na jare, ne v zime jako doposud. Takze mate spoustu casu to promyslet. A uvidite, co vam reknou ve skole/v poradne.

 20. Ahoj, deti nemam, sla jsem do školy v sesti (jsem cervnova). Z vejsky jsem vylezla ve 25 (obor na 5,5roku a pul roku prodlouzeni kvůli studiu v zahranici).najednou potrebuju stihnout moc věcí-karieru, neco procestovat, vydělat si na bydlení. Příští rok mi bude 30 a potrebovala bych ještě tak 5 let, abych dostatečne stihla tu kariéru a cestování-jenže je v plánu dite,nejsem nejmladší. Jsem hrozne rada, ze mi naši nedali odklad-sice rok bezstarostneho dětství, ale ted bych si to stejne nepamatovala a mela bych v dospělosti o rok ‚min‘. Takže u svoji dcery budu brát i tohle v uvahu, když bude na školu zrala. U kluka to tak dramaticky není.

 21. Daria Valentinova - Odpovědět

  Tohle je ale diskuze!! Moc děkuju za to, že jste toto téma začala.. Synovi je teď 4 roky 4 měsíce (je květnový), je vysoký, šikovný, ale… není Čech. Jsme cizinci, doma česky nemluvíme, on to šikovně chytá ve školce, ale nevím, jestli ty 2 roky (co zbývají) mu budou stačit. Protože pak ve škole na jeho češtině budou závislé i jeho znalosti a známky.. Takže taky nevím, co budu dělat. Ale tento článek a komentáře k němu byl pro mne hodně „VČAS“ )) Díky.

 22. Dobrý den, také nyní doma řešíme jestli dát o rok déle dcerku. Já jsem o rok déle nešla a jsem prázdninová a pak mi v životě ten rok opravdu chyběl! a Dr. mé mamince říkala jak moc jsem šikovná a že každopádně do školy a pak …no prostě rok jsem měla bejt raději ve školce! NEVÍM, JESTLI MÚŽE DÁT KONEČNÉ SLOVO-( ŽE NEPŮJDE JEŠTĚ DO ŠKOLY) ROZHODNUTÍ RODIČ IKDYŽ ŘEKNE LÉKAŘ DĚTSKÝ A PSYCHOLOG, ŽE DÍTĚ JE ZRALÉ DO ŠKOLY. JAK JE TO PODLE ZÍKONA HLEDÁME NA NETU A ŘEŠÍME TAKÉ…

 23. RODIČE CHTĚLI ABYCH ŠLA O ROK DÉLE, ŽE JSEM HRAVÁ A DR. ROZHODLA ŽE JSEM ŠIKOVNÁ ŽE MÁM JÍT DO ŠKOLY, TAK MĚ DALI DO ŠKOLY A PAK AŽ DO STŘEDNÍ ŠKOLY MI TEN ROK CHYBĚL !Do školy jsem brala do tašky jen hračky…… A STŘEDNÍ PRVÁK JSEM OPAKOVALA…VŠUDE MI TEN ROK CHYBĚL…VE SROVNÁNÍ S KAMARÁDKAMA A UČENÍ I V PUBERTĚ VE VŠEM JSEM TO POZOROVALA A CÍTILA…PŘI SROVNÁNÍM S OKOLÍM A VRSTEVNÍKAMA! jestli v budoucnu má prodloužit studium protože nebude zvládat učení…tak je to stejně protože měla jít o rok déle…takže je to stejné….a dětstv…je nejkrásnější, nemá kam spěchat …mezi zlé lidi a tvrdej těžkej život, nic jí neuteče! NAOPAK! dejte jí o rok déle jestli může tedy rodič rozhodnout sám!???? TOTOT TÉMA BY MĚ ZAJÍMALO!

 24. Za nás to vyřešila „příroda“, dcera se narodila předčasně, tak jí dr. napsal automaticky odklad… ale já jsem za to nakonec ráda, protože si aspoň užije delší dětství. Nicméně do školy už se moc těší a doma si neustále sama aktivně vyndavá pracovní sešity pro předškoláčky a trénuje. 🙂 Tak jsem zvědavá, jak dlouho jí to nadšení vydrží! 😀

 25. Dobrý den/ahoj, já bych volila školu 🙂 a pokud můžu doporučit, až budete kupovat aktovku, koukněte na http://www.bagmaster.cz/ já tady kupovala s mojí malou a majít bezva motivy. Moc jsme si to užily a vybíraly snad hodiny. Přeji hodně štěstí 🙂

 26. Zdravím, osobně si myslím, že hodně záleží na tom, jak je dcera zvídavá a co vše už dokáže. Jde o to, aby se třeba v první třídě příští rok moc nenudila. Osobně jsme názoru, že pokud je dítko zralé, tak není potřeba odkládat. Jinak osobně jsme narozená na konci srpna a posunutou školní docházku jsem měla na základě pohovoru s psychologem (byla jsem příliš hyperaktivní), zkuste využít třeba i této pomoci při rozhodování. Rozhodně bych se neřídila tím, že já to budu mít těžší když mi dítko nastoupí do školy. Jinak osobně jsme před třemi roky nakupovali aktovky tady https://www.batohystil.cz, třeba najdete inspiraci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Translate »
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial