«Cestování» Mamou v Austrálii III. – lidé v Sydney - Mámou stylově
Mámou stylově Lifestylový blog (nejen) pro maminky o módě, kosmetice, dětech, vaření, bydlení i cestování.

«Cestování» Mamou v Austrálii III. – lidé v Sydney

Musím říct, že každou zemi, kterou navštívím, hodnotím podle lidí, to jak se k vám chovají na ulici a v obchodech, jak se oblékají a jaký mají výraz na tváři – to vše hodně vypovídá o dané zemi a taky o tom, jak se tam žije. Co jsem zaznamenala na australské populaci v Sydney (dál jsem se zatím nedostala) jsem shrnula do několika bodů.
Vánoční atmosféra v Sydney – lidé tu často pořádají pikniky nebo Barbecue na plážích.

 

Všichni jsou tu „na oko“ hrozně moc milí, zdraví vás frází: „How’re you mate?“ a loučí se neformálním: „See you“ (tím mě vylekali na pasové a vízové kontrole na letišti, kdy už jsem za každou cenu chtěla po dvou dnech opustit letištní halu a představa, že se ještě uvidím s někým z celníků, mě trochu vyděsila, naštěstí, jak jsem později zjistila, se jedná o jejich běžný pozdrav místo Bye byea z letiště jsme se následně dostali celkem rychle :-).

Když někoho na ulici oslovíte a potřebujete s něčím pomoct, nebo se zeptáte na radu, většinou vám ochotně poradí a pomůžou, ale nesmí to být příliš na dlouho a moc je tím otravovat. Australané jsou velmi líní a mají rádi svou pohodičku 🙂

Jsou celkem družní a upovídaní, kde kdo se s vámi dá do hovoru v obchodě nebo v autobuse.

Plážová atmosféra

 

Většinu populace tvoří asiaté, kteří to sem mají velmi blízko.

Rodilí Australané mají šílený přízvuk a musíte se velmi soustředit na to, abyste jim vůbec rozuměli. Jejich hlas zní velmi nakřáple a jako by si něco brumlali pod vousy. Naštěstí je tu spousta přistěhovalců, kteří angličtinu nemají zas tak vybroušenou, tak se tu necítíte zas tak blbě, když plynně nehovoříte jejich jazykem.

Na to, že tu slunce pálí téměř po celý rok, jsou vesměs hrozně světlí a opálených lidí tu moc nevidíte, jsou si vědomi rizika slunečního záření a dávají si na něj dobrý pozor – na pláži jsou zahalení do speciálních anti-UV oblečků (hlavně děti) a schovávají se pod speciální plážové stany.
Stanuje se tu kdekoliv, hlavně že se schováte před sluníčkem.
Předem se všech Australanům a lidem zde žijícím omlouvám, ale když sem přijedete z jiného velkoměsta, zažijete mírný stylový a módní šok. Většina se tu obléká dost „vesnicky“ – šortky, vytahané tričko a žabky. Vkus tu lidem až na vzácné výjimky lidem chybí. A přesto v obchodech visí tak nádherné věci a oblečení! By mě zajímalo, kdo je nosí 🙂 Možná až po setmění, kdy zase ven nechodím já. Na druhou stranu, maminky zde jsou více vyladěné než v Čechách – upravené, lehce nalíčené a i celkem hezky oblečené. Dítě jim není překážkou se o sebe starat.
Malé děti tu nosí speciální oblečky chránící před UV zářením.
Jak už jsem psala, rodilí Australané jsou velmi líní a manuální práce se jim lehce příčí. Avšak, všichni, kteří tu mají svou funkci ať už se jedná o prodavačky a hostesky v obchodech nebo řidiče autobusu, berou ji velmi vážně a nejsou svoji prací otrávení. Obzvláště ti řidiči. Když dáte kočárek do autobusu v jiném směru, než se má (kdo by to věděl, že?), okřikne vás a počká s odjezdem, dokud si kočárek nepřeparkujete správně. Nebo když je podle řidiče autobus plný (naschvál píšu podle řidiče, protože například vedle mě bylo místo a plno prostoru až pro pět lidí (v Čechách i možná i pro 10) a řidič nenechal nové cestující nastoupit s tím, že je plný). Dbají na velké pohodlí cestujících, počkají, až vystoupíte, ještě vás povzbudí, že to je v pohodě, že nemusíte spěchat, a ještě se s vámi rozloučí a pozdraví vás. Dokonce jsme měli vtipnou příhodu, kdy náš řidič každému cestujícímu přál hezký den a veselé Vánoce, zpíval si a říkal nám: „krásní lidé nastupujte…“, atmosféra celého autobusu ihned roztála a všichni se na sebe začali usmívat.
V autobuse.
Šlo by říci, že kdo neběhá, není Australan. Téměř všichni tu běhají kolem pobřeží a ženy jsou na české poměry celkem svalnaté. Na příliš obézní ani vychrtlé lidi tu nenarazíte, ale na figury s  vyrýsovanými svaly (neříkám však jako ze žurnálu – grilování na plážích a dopřávání si zdejších dobrot si lidé právě kompenzují během nebo posilováním). Nemůžete tu přehlédnout ani studia s jógou nebo pilates, které jsou tu velmi oblíbená a rozšířená. Kdybychom tu zůstávali déle, určitě bych pár lekcí chtěla zkusit.
Kdo neběhá, jezdí na kole.

 

Řidiči jsou ohleduplní, jezdí celkem pomalu a na přechodu vždy dávají přednost. Ještě se mi nestalo, že bych musela čekat až mě někdo pustí.

Abych to shrnula: lidé v Austrálii jsou hrozně pohodoví, příjemní a v dobré náladě. Jistě na tom má velký podíl téměř neustále svítící sluníčko a celkem dobrá ekonomická situace. Málokdo tu žije v chudobě a má se opravdu špatně. Velký spěch a stres tu na lidech (až na výjimky) není příliš poznat.
Take your time and take it easy, mate 😉

Taky si tak všímáte lidí a jejich rozpoložení, když jste někde na dovolené?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Translate »
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial