Jsem mámou» Moje holky a kojení – jaké mezi nimi byly rozdíly a jak to máme teď? - Mámou stylově
Mámou stylově Lifestylový blog (nejen) pro maminky o módě, kosmetice, dětech, vaření, bydlení i cestování.

Jsem mámou» Moje holky a kojení – jaké mezi nimi byly rozdíly a jak to máme teď?

* fotka je ilustrační, bohužel jsem nenašla žádnou výstavní fotku, jak kojím :-/

Musím říct, že dokud jsem neporodila svoji divošku, o kojení jsem se vůbec nezajímala. Věděla jsem, že kojit chci a tím to haslo. Přišlo mi to naprosto přirozené a jednoduché a nechápala jsem nějaké ilustrované návody, jak přikládat miminko, které mi nic neříkaly. Prostě jsem si celou dobu říkala, co na tom všichni řeší, miminko se jen dá k prsu a začne pít.

Jenže velké rozčarování přišlo hned bezprostředně po porodu. Moje mimi divoška jen křičela a křičela a nějaká bradavka jí byla naprosto ukradená. Až s pomocí duly se chytla, ale pak zase začala řvát. A to pokračovalo celý první měsíc. Bradavky rozkousané, já totálně nevyspaná, jak jsem s ní celé večery jen ležela a snažila se jí to prso narvat do pusy 🙂 Nebojte, hladem ale nebyla, vždycky se po hodině křiku chytla a něco vypila. Ale bylo to stylem – hodinu řev, půl hodiny sání a za hodinu znovu. Šestinedělí byl pro mě kvůli tomu očistec. Ale pomocí konzultací s dulou a různých knížek a youtube videí jsem se celkem dobře naučila kojit. Už jsem si říkala, že mě jen tak nic nevykolejí, že už konečně vím, jak na to.

holky

Avšak moje divoška byla svéhlavá už od malička a musela mít stále nějaké speciality. Třeba se ve třech měsících rozhodla, že bude žít ze vzduchu a kojení totálně bojkotovala. Pila jen v noci. Trvalo to týden a já se každý den modlila ať nemusíme kvůli dehydrataci do nemocnice, doktorka mě vždy uklidnila. Po týdnu z ničeho nic zase začala normálně pít. Jak jsem si ten týden „užila“ si asi dokážete představit. Těch bojkotů bylo celkově více, vlastně se mi kolem roku odstavila sama, kolikrát jsem jí u kojení musela houpat a různé kraviny, aby vůbec pila. Takže po roce jsem si řekla, stačí, když nechceš, tak nechceš a hotovo. Ani jí to nechybělo a hned přešla na flašku s kojeneckým mlékem. Ale protože celkem dobře pila z hrníčku, dávala jsem jí ho pít už z pitítka jako vodu, šlo jí to hezky. Vydrželo jí to až do tří let, kdy jsme to už utnuly, protože se mléka dožadovala často i v noci a počůrávala se.

A Stelinka? Úplně pravý opak! Připravovala jsem se opět na nejhorší, jak nebudu v noci spát a budu se snažit jí dát aspoň pár kapek mého mléka, ale to nebylo potřeba. Přisála se ihned po porodu. Hned napoprvé, ani nekřičela, jen sála. A hlásila se o mléko i sama, každé 3 hodiny jen trošičku zakňučela a já věděla, že je její čas. Nacucaná (jak doma říkáme) byla během 10 minut a zase hned usnula. Naprostá pohoda, šlo to jako po másle. Žádné bojkoty, nic takového. Jen po půl roce, jak jí začaly růst zuby, tak měla tendence u prsa ležet i celou noc. Byla velká závislačka. Sací reflex má hodně silný, proto asi i to cucání palce, který využívala, když nebylo po ruce prso. Ale dudlík ji nebyl dost dobrý :-/ Pak jsem jí začala dávat přesnídávky a kojení pomalu omezovat. Asi od 11. měsíce jsem ji začala zvykat na umělé mléko, dávala jsem jí ho také z pitítka od hrníčku. Moc jí to ale nejelo. Prostě závislák na prsu 🙂 I když cucala celkem často, já se cítila také vycuclá a přišlo mi, že jí to moje mléko už nic nedává. Hlavně ani moc nepřibírala. Takže jsem v jejím roce udělala razantní krok, objednala lepší láhev s dudlíkem Avent, který by měl být hodně blízký anatomickému tvaru prsa a jiné mléko, všude chválený Sunar, banánový. Ani jsem tomu nemohla uvěřit, že láhev vypila skoro na ex, žádné zuření a kopání do láhve, jako předtím se nekonalo. Během týdne jsem jí zvykla na Sunar úplně. Každý den jsem vynechala jedno kojení až jsem jí jednu noc nenakojila vůbec. Jen tu láhev. Budila se méně krát (na kojení to bylo až 5x za noc, teď tak 2x za noc) a konečně začala přibírat! Už je to vlastně necelý měsíc, co takto fungujeme a jsem moc ráda, že jsme se takto domluvily 🙂 Na noc si chystám vodu do termosky a mléko odsypu do dávkovače. Kolikrát si tu lahvičku v postýlce drží i sama, jen jí ji podám. Časem to přes noc snad odbouráme, ale hlavu si s tím nelámu, divoška takto fungovala do jejích 3 let.

Takže jak vidíte, obě dvě holčičky na tom s kojením byly úplně obráceně, rebelka Sára ani kojená být od miminka nechtěla a stále dělala co proto, aby cucat nemusela. Dost mi dávala zabrat. A Stela, ta zase od narození byla velký závislák a už ten cucací grif měla dokonale natrénovaný. Každopádně jsem obě kojila rok, takže si holky nemají co vyčítat a mně to přijde jako dostatečná doba, abych jim předala všechny prospěšné látky, které mateřské mléko má.

kojeni_1

No a teď zase řeším různou tu výbavu, co se týče těch lahviček, není to už tak pohodlné, jako kojení (ani levné), ale děti to mléko do 3 let potřebují.

Co se mi teď osvědčilo, co se týče podávání a přípravy kojeneckého mléka, je tato láhev od Aventu, mléko Sunar (prostě Stele chutná) a taky nedám dopustit na ohřívač lahví Avent. Už nemusím vařit vodu v konvici a pak ji chladit, ohřeje mléko tak akorát, celkem rychle (cca za 5 minut) a a taky se dá využít na ohřívání dětských příkrmů ve skleničce. Takže mikrovlnko bye bye 🙂 A hlavně bude super na cesty, nebudu pak po hotelích a pensionech shánět teplou vodu 🙂 A pak samozřejmě se hodí termoska na cesty (tu máme z DM drogerie) a na noc, a dávkovač mléka.

ohrivac avent_1 ohrivac avent_2

Jinak jestli potřebujete pro miminko dokoupit nějaké kojenecké potřeby, doporučuji se teď kouknout na FEEDO.CZ, mají tam až do 27.9. až 30% slevy na produkty z této oblasti a můžete hodně ušetřit. Seženete tam, jak ty lahvičky, tak ten ohřívač 🙂

Co používáme:

 Jak jste to s kojením/ nekojením měly mámy vy?

R

(14) Komentářů

 1. Moc pěkný článek:-), u kterého jsem se pobavila.
  Připomíná mi to mé vlastní kojení s klukama, kteří taky chtěli žít asi jen ze vzduchu:-) a sací reflex jim nic neříkal.
  Teď už je to úsměvné. Mějte se krásně, Nadja.

 2. Koukám, že sis taky užila, ale hlavně, že jste to s holkama nakonec všechno zvládly 🙂

  Mé dvě děti byly savci od narození, ale tříměsíční bojkot u prvního mi dal opravdu zabrat…ale zvládli jsme.
  Osobně teď řeším kojení v noci co hodinu a půl a dokonce přemýšlím o lahvi.
  Jinak já tedy nejsem přesvědčená, že dítě potřebuje do tří let mléko – tedy to umělé. Stran mateřského mléka jsem spíš pro samoodstavení, i když jsou případy, kdy to už jinak asi nejde. Nicméně mléko po roce nahradí jogurty, sýry a jiné mléčníé výrobky. Umělé mléko je pořád umělé.

  • Co ty děti pořád s těma bojkotama mají, že? 🙂 Stela se mi budila podobně, to moje mlíko jí už moc nezasytilo a měla hlad :-/ Teď se Sunarem se to výrazně zlepšilo. No s těmi mléčnými výrobky…každý na to má jiný názor, podle pediatričky je to mléko do 3 let potřeba, ale na ty lékařské názory se dívám s přivřeným okem, když má dostatečný přísun mléčných výrobků jinde, tak se bez něj asi dá obejít 🙂 Ale Stela bez něj momentálně neusne a v noci, když nedostane flašku, tak je schopná řvát v kuse i hodinu 🙂

   • Právě se snažím přijít na to, jestli je to hladem nebo prostě potřebou prsa…je to chlap :D. Přijde mi, že mu jde především o ten kontakt, třeba dneska v noci ani prso nechtěl, jen potřeboval chovat (přerušovaně od jedné ráno do čtyř….:/ )
    Dcera se odstavila ve 13 měsících a žádné jiné mléko jsem do ní nedostala – ani kravské, to vzala na milost až po třetím roce. Syn si trochu Sunaru klidně dá, ale po něm se dožaduje prsa….:D

 3. 🙂 Díky za článek – už jsem i přemýšlela, že bych ti napsala, jestli něco takového neplánuješ…sama řeším jak naší malou (11 měsíců) pomalu odstavím. A upřímně…vůbec nevím jak na to, protože je asi jako Stelinka – strašný závislák a používá mě jako dudlík. V noci se budí i 15x (!!!), prostě jen proto, aby si podudlala prso a spala dál…tím, že je to už několik měsíců, tak si připadám jak zombie 😀 a jak se blíží první narozeniny, tak už to chci pomalu řešit a odstavit. Taky si myslím, že ten rok je tak akorát 🙂 Na tu lahvičku i ochucený Sunar se mrkneme 🙂

  …a u nás bojkot trval 5 nekonečných týdnů, kdy jsem mávala nad 5-měsíční Sandrou se Sunarem…ale ustály jsme to 🙂

 4. S prvním mládětem jsem taky zpočátku s kojením hrozně bojovala a teď, co máme druhé, tak je to hned od začátku neskutečná pohoda. Možná je to i tím, že podruhé už víme, do čeho jdeme, víme jak na to, na co se připravit… 🙂 No u prvního jsem skončila po 13 měsících. Zkusila jsem mu dát UM a nechtěl ho. Tak jsem mu ho nenutila. (mimochodem ale po odvykacím víkendu najednou začal spát celou noc a to se nezměnilo) Řešila jsem to s doktorkou a ta mi naopak říkala, že stačí, když bude mít dostatečný přísun mléčných (převážně plnotučných) výrobků. Že doporučení, aby děti pily UM do tří let je spíš přání výrobců. S čímž teda souhlasím. Každopádně určitě je to co člověk, to názor a každá z nás si musíme přijít na to, co nám vyhovuje a to je to nejdůležitější. 😉 Sunar jim určitě neublží. To spíš peněženka může zaplakat. 😀

 5. Moc dobře si to napsala Ali? Kojení není žádná sranda.Já teď kojím svoje druhé dítě má 2,5 měsíce ? ale připadám si taky vysáta ? no ale co by jsme pro ty naše lásky neudelali?

 6. Krásný článek, zrovna řeším odstavení mého ročního opičáka a překvapilo mě, jak to u Stelinky šlo hladce a rychle 🙂 Tak snad se nám taky zadaří.

 7. Pingback: Kosmetika» Zářijové kosmetické novinky – přírodní kosmetika, fluid na objem vlasů, krém na akné a něco z dekorativní kosmetiky | Mámou stylově

 8. Dobry den, Vas blog jsem vcera objevila, je fajn, libi se mi i videa. Nicmene v tomhle clanku je nekolik dezinformaci, na ktere chci reagovat. Predevsim, dite nepotrebuje batoleci mleko do 3 let, to je pouze marketingovy tah vyrobcu UM, kterym jde o co nejvetsi zisky. Jedine mleko, ktere dite potrebuje, je to materske a to idealne do samoodstavu – coz je odstav rizeny ditetem, az je na to fyzicky a psychicky zrale. U nekojenych deti se prave z toho duviodu zavadi prikrmy jiz po ukoncenem 4. mesici, asby se co nejdrive odbouralo UM. Ani to sebelepsi neni jako MM, to je opet jen klamava reklama, kazde UM je jen nahrazka. Take neni pravda, ze po roce veku uz ¨kojeni diteti nic neda, naopak – prave, kdyz uz ditko zacina lozit. chodit a strka veci do pusinky, potrebuje protilatky z MM o to vice ! Navic je to i o vztahu matka dite a zejmena nocni kojeni je super dulezite pro udrzeni laktace a take v noci je nejvyssi tvorba prolaktinu a oxytocinu – budovani velmi pevneho vztahu s ditetem. Mohu to potvrdit, kojim mladsiho syna jiz 26.mesic a ten vztah mezi nami je fakt nepopsatelny, maly je ale na druhou stranu velmi samostatny a sikovny na svuj vek. Nicmene , rok j¨kojeni je stale na ceske pomery tezky nadstandart, po 6. mesici je u nas kojeno pouze 16 procent deti (cca), coz ma negativni vliv na zdravi cele populace. Takze kojte na pozadani (zadne intervaly, ale podle ditete), je to to nejlepsi pro ne i pro vas 🙂 A bojkoty vetsinou zpusobuje pouzivani dudliku nebo lahve, zpusob sani je odlisny a dite se pak u prsu vzteka. Hezky den 🙂

  • Psala jsem informaci, kterou mi poskytla naše pediatrička a ta by snad dezinformaci nepodávala, zrovna ta naše moc ovlivněná různými firmami myslím není 🙂 Pravda bude asi někde uprostřed. Kojení je určitě důležité, ale taky by u něj maminka měla být v pohodě, což se né vždy zadaří. U nás bojkot vzniknul zčista jasna, bez používání dudlíku i lahve, tu dcera neznala, prostě byla svéhlavá už od mala, to jí zůstalo 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Translate »
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial