Jaké to je vyrobit smaltovaný hrnek? A zvládnou to i děti? - Mámou stylově
Mámou stylově Lifestylový blog (nejen) pro maminky o módě, kosmetice, dětech, vaření, bydlení i cestování.

Jaké to je vyrobit smaltovaný hrnek? A zvládnou to i děti?

Moje milé čtenářky, jak víte, nedávno jsem si hledala k blogu výpomoc. A našla jsem! A neskončila jsem u jednoho člověka, ale rovnou u tří 🙂 Seznamte se tedy s mým týmem TADY.

Dnešní článek ale nebude o tom, kdo mi vypomáhá, ale rovnou si můžete přečíst článek od maminky Blanky, se kterou se tu budete pravidelně setkávat a bude vám přinášet právě tipy pro děti, co s nimi podniknout, nebo co vyzkoušet. Tentokrát zašla do smaltovny Smaltum, kde si vyrobila hrneček. Prozradí vám, jestli je to tam vhodné i pro děti a na co se předem připravit. Snad se vám článek přijde vhod a určitě Blance do komentáře napište, jak se vám článek líbí 🙂

Hned na začátek vám musím svěřit tajemství: jsem nešikovná! Prostě to tak je, vždycky bylo, a už to asi jen tak nepřekonám. Tak vám to svěřuji, jako hotovou věc, jednou provždy. A proto, když jsem dostala možnost strávit část dne ve Smaltum, a tam si vytvořit něco svého, přiznávám, že jsem trochu zaváhala. Jak ten výrobek asi může dopadnout? Ale jak já ráda říkám – kdo nic nezkusí, nic se nenaučí. A tak jsem se rozhodla vyrazit, vždyť přece o nic nejde. Měla jsem tu shodou okolností na pár dní na návštěvě svoji desetiletou sestru Petru, a tak jsem ji vzala s sebou. Říkala jsem si, že alespoň ona by se aktivitou mohla zabavit, a ještě si něco pěkného vyrobit, je totiž o poznání šikovnější a zručnější než já. A měla jsem pravdu – nakonec to dopadlo skvěle, ale zkusím to vzít popořadě…

Jsem si jistá, že téměř všichni znáte takové ty klasické větší či menší smaltované plecháčky, které má na chalupě vaše babička, rodiče nebo z nich dokonce pijete sami doma. Jsou totiž téměř nesmrtelné a věčné. Tyhle plecháčky, případně další smaltované výrobky, se minimálně v Praze staly tak trochu novým trendem. Pamatuji se, že ještě coby studentka jsem procházela turistickou částí města, a ve výlohách byly vystavené plecháčky s kočičkami, kuřátky, motivem Prahy… a to už je pěkných pár let! Ač šlo hlavně o tahák na turisty, bylo mi to vlastně celkem sympatické – lepší než matrjošky nebo beranice, které toho s Prahou (potažmo s Čechami) mnoho společného nemají. Jeden jsem si později dokonce i sama koupila, a pila z něj na koleji čaj. No a nyní jsem měla možnost si vyzkoušet, jaké to je, si takový plecháček i sama namalovat.

Obchod Smaltum v Karmelitské ulici totiž tuhle službu nabízí, vzadu v dílně za obchodem. Kromě plecháčku můžete malovat třeba i na cukřenku, náušnice, sponu do vlasů, cedulku na dveře a další předměty, které zrovna mají v nabídce. Já jsem zvolila klasický plecháček a rozhodla se jeho zkrášlování pojmout jako dárek pro mého Huga, kterému se ten můj starý doma vlastně dost líbí. Petruška zvolila šálek s podšálkem, který mimochodem vypadal moc pěkně už neozdobený.

A jak takové kreativní malování funguje?

Pokud malujete smaltem poprvé, nemusíte se ničeho bát, na místě vám všechno vysvětlí a ukáží. Rovnou ale musím říct, že to není úplně jednoduché. Samotný smalt je vlastně barevný prášek, který je třeba smíchat s vodou, podobně jako vodovky. Při nanášení smaltu na výrobek je už ale trochu potíž – aby byl výrobek hezky barevný, musíte na něj barvu “kydat”, neboť smalt se špatně rozpouští a vy tak potřebujete nanést hlavně “to tuhé”, co se drží na dně kalíšku s materiálem. Do toho vám to všude kolem stéká, logicky, nemalujete na rovný povrch, ale na 3D. Dobrá zpráva je, že barva jde hezky dolů, z rukou i oblečení, takže se nemusíte bát, že byste ze sebe všechny ty barvičky nedostali. Zamazané ruce a případně další části těla si umyjete na místě, oblečení vyperete doma. V každém případě doporučuji využít zástěrky, které vám v dílně půjčí. A taky nechat nejmenší děti doma (pokud tedy nejsou klidné a hodné, ale to já neznám). Ač mají do dílny všichni vstup volný, a s námi tam kupříkladu spalo v kočárku i miminko, tak třeba mého hyperaktivního Huga bych s sebou mít nemohla. Úplně ho vidím, jak by opatlal všechno kolem, mě, sebe, zbytek lidí, zeď, podlahu, cizí výrobek … s draky a dračicemi je prostě asi lepší trochu počkat, ale kolem třetího roku už by to mohli taky pěkně zvládnout. Nu ale svoje děti znáte nejlépe vy sami, takže věřím, že když se rozhodnete to risknout i s těmi menšími, že to půjde.

Pracovat můžete několika různými technikami, já se rozhodla hrnek nabarvit celý. Přišlo mi to jednoduché. Nu, nebylo. Puntíky, které zvolila Petra, byly nakonec mnohem efektnější a jednodušší. Posuďte sami. Aby se vám barvy na výrobku nerozpíjely dohromady, musíte každou vrstvu vysušit fénem, a pak pokračovat s další barvou. Materiál si z výrobku můžete omylem (nebo záměrně) setřít i prstem.

Malování složitějších motivů je pro začátečníka téměř nemožné, ale naopak dost funguje, když obrázek vyrýváte do nanesené vrstvy barvy.

Zkrátka a dobře – než přijdete na to, jak se se smaltem pracuje, chvíli to trvá. Někteří návštěvníci prý chodí barvit jeden hrnek i několik dní – nechtějí to zkrátka vzdát 🙂

Když jste s konečným vzhledem vašeho výrobku spokojeni, je třeba ho vypálit v peci při 800°C. Trvá to jen tři minuty a je hotovo. Takhle vypálené barvy jsou trvalé. Nicméně i na ně ještě můžete dále vrstvit a znovu vypalovat. Pokud byste se tak například rozhodli udělat si rodinnou cukřenku, se jmény členy rodiny, můžete v průběhu let další jména stále přidávat a znovu vypalovat. A během toho času cukřenku normálně používat. Barvy jsou tak trvalé, že nádobí můžete mýt i v myčce. Zálesáci a zálesačky mohou dokonce v hrnku ohřívat tekutinu přímo nad ohněm! Jen do mikrovlnky smaltované výrobky nesmí, na to pozor.

Jak už bylo řečeno, nejde o úplně jednoduchou aktivitu. Což může být vlastně i výhoda. Děti si potrénují jemnou motoriku, a ještě u toho mohou strávit kvalitní čas s rodiči, prarodiči, nebo kamarády. U barvení si můžete povídat, poslouchat hudbu, nebo se prostě jen pekelně soustředit, aby to celé dopadlo co nejlépe. Do dílny ale často chodí i dospělí bez dětí – kolegyně z práce, kamarádi, zamilované páry, které si tvoří navzájem hrnky se srdíčky… Takže jestli zrovna potřebujete vypnout a máte rádi tvoření, mohu tuhle aktivitu rozhodně doporučit. A patříte-li k těm méně zručným, jako já, nic se neděje – minimálně funkční, když už ne esteticky lahodící, ty výrobky budou vždycky 🙂

Zaujalo vás smaltování? Šli byste si také něco vyrobit?

(2) Komentářů

 1. Tak žádný komentář pro novou blogerku? To je škoda. Hezký článek, já chodím do kavárny Maluj, ta je i pro menší děti.

  • Jéé, děkuji za komentář! 🙂
   Myslím, že jsem o Maluj slyšela, není to ta na Korunní?
   Pěkný den,
   B.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Translate »
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial