Jak ušetřit a nekupovat si stále nové věci - Mámou stylově
Mámou stylově Lifestylový blog (nejen) pro maminky o módě, kosmetice, dětech, vaření, bydlení i cestování.

Jak ušetřit a nekupovat si stále nové věci

Dnešní doba na nás vyvíjí obrovský tlak (a my blogerky ruku na srdce v tom nemáme úplně čistý štít), že stále něco nového potřebujeme a musíme mít hodně věcí. Čím jsem ale starší, cítím se lépe, když mě spíše obklopují opravdu funkční a kvalitní věci v menším počtu, než abych byla zavalená zbytečnými krámy, které ve finále ani nevyužiji. Líp se mi pak dýchá, udržuje pořádek a jsem tak nějak v lepší náladě. Proto pravidelně třídím a věci, na které jsem rok nešáhla, dávám pryč. I když ve mně vždy hlodá takový ten červíček: „Nebudeš tuto kulmu na vlasy  (asi třetí, kterou mám doma) někdy potřebovat?“ a „Ten objektiv na foťák (který jsem za poslední 3 roky použila celkem asi 2x), co když náhodou pojedeš na výlet a pak budeš litovat, že jsi ho prodala a neuděláš s ním krásné fotky?“ Je to vždy boj si razantně říct, ne, tuto věc fakt nepotřebuji a jen se mi na ni práší, někomu jinému určitě poslouží lépe. Teď vám však prozradím tajemství, jak tyto nepotřebné věci mohou posloužit někomu dalšímu anebo ještě lépe, jak si toužebnou (nebo jednoduše potřebnou) věc vyzkoušet, použít a pak ji zase hezky vrátit, aniž by se vám doma válela. 

Je to i super přístup pro tu naši planetku, aby se nevyrábělo tolik věcí než je třeba a nezatěžovala se zbytečným odpadem, stačí recyklovat a věci si PŮJČOVAT.

K tomu v Česku vznikl super webSharyGo a já ho hnedka otestovala. Co jsem si půjčila a jaké jsem z toho měla dojmy?

Hned tedy na úvod musím pochválit ty ceny, myslím, že jsou moc přívětivé a tak si můžete vyzkoušet i věci, na jejichž plnou pořizovací cenu nemáte. Já si tam hned vytipovala několik produktů, o jejichž pořízení jsem uvažovala, ale právě to zatím nebylo takové must have. A díky této možnosti jejich půjčení s jejich pořízením ještě počkám (nebo si to rozmyslím úplně). Mají tam i kategorii dětských potřeb, které už tedy nevyužiji, ale jako čerstvá rodička bych je určitě přivítala. Ušetří to pár korun a nemusíte i třeba hned kupovat krosnu na nošení dítěte, když se chystáte na větší výlety, ale stačí si ji na pár dní zapůjčit.

Mě tam zaujal třeba Fujifilm Instax mini 70, který jsem chtěla na dětskou oslavu, bohužel byl zrovna v té době už rezervovaný. Ozvala jsem se pozdě. Přemýšlela jsem i o dronu, pro natočení nějakého videa, ale to nechávám, až bude hezčí počasí. Mají jich tam požehnaně, takže toto je třeba případ, kdy něco nárazově potřebuji, ale kupovat se mi to nechce. Moji výpůjční premiéru nakonec vyhrál Amazon Kindle, na týden mi vyšel na 100 Kč! (Při této týdenní rezervaci je potřeba termín vyloženě od neděle do neděle, jinak to nefunguje.)

Jak výpůjčka probíhala?

Napsala jsem do webového formuláře, že mám v uvedeném termínu zájem o tento předmět a pak už jsem jen čekala, až se mi ozve majitel a výpůjčku potvrdí. Většinou se při rezervaci strhne i záloha (je to pojistka, kdyby někdo s předmětem něco udělal, ukradl ho atd.) + ten poplatek za půjčení. S majitelem Kindlu jsme se domluvili na předání ve městě, to proběhlo úplně hladce, a pak i na vrácení. Po týdnu od vrácení se mi na účet zase vrátila záloha, takže všechno z tohoto hlediska bylo v pořádku.

A já si mohla vyzkoušet, jestli ten Kindle opravdu chci, nebo zůstanu u mých oblíbených papírových knih. Oboje má svoje kouzlo, na dovolené je určitě lepší ten Kindle, že nezabere skoro žádné místo v kufru a můžete přečíst knih, kolik je vám libo. Ale já stejně miluju ten kontakt s knihou a papírem, potřebuji tu knihu dýchat a obracet stránky. Jak to máte vy? Každopádně jsem ráda, že kdykoliv mám zase možnost si ten Kindle vypůjčit a nebude mi tu ležet ladem. (Když si ho nebude užívat zrovna nikdo jiný, ale třeba jich tam na výpůjčku přebyde více?).

No a můj muž plánuje  na léto pár výletů s holkama pod stan a chtěl by nějaký velký pořídit. Ale víte co? Já už stejně vidím, jak nám leží ve sklepě a vyvětráme ho tak 1x za rok. Takže co? Přemluvila jsem ho, že si ho nejdříve zkusíme vypůjčit 😉

Jak se Vám tento nápad líbí a využili byste služeb tohoto portálu? Jinak, jestli víte, že máte doma věc, kterou použijete jednou za uherský rok, zkuste se o ni podělit s ostatními a mít z ní nějaké korunky. Třeba někomu jinému se bude hodit 😉

(6) Komentářů

 1. Dobrý den Alice, to je užitečný a zajímavý web. Alice, měla bych na Vás prosbu ohledně oblečení. Moje starší dcera je teď ve svých čtyřech letech velká princezna (a divoženka) – šatičky, sukýnky, čelenky atd, mladší je roční a zatím jí naštěstí stačí body a legíny. Moje drahá holčička má velkou péči i o mne a ráda by, abych byla za královnu (to je hezké, že). Boduji u ní v rozevlátých šatech, které teď moc nenosím, chtěla bych jí udělat radost a na Vánoce se trochu vyfiknout, přemýšlela jsem o tylové sukni pro dospělé – třeba v šedé barvě v kombinaci s růžových tričkem, co tomu říkáte? Jak nevypadat, jako, že jsem si odběhla z Labutího jezera?
  díky za pomoc
  Ola

  • Zdravím Olo, tak je opravdu moc pěkné, že se chcete tak vyfiknout kvůli dceři 🙂 No oblečtě si, v čem se budete cítit dobře, ale osobně bych asi ven tylovku nenosila, už to moc nefrčí a trochu přidává kila, když nejsme modelky. Na akci s dětmi a doma, proč ne, je to pěkně ženské 🙂 HLavně, abyste se v tom cítila dobře a jde o Vaše vzpomínky, a když dcera bude nadšená, bude to nejvíc 🙂

 2. Díky moc, ještě to zvážím. Kdybyste zase měla tipy na „šaty ke stromečku“, budu moc ráda. Vaše stránky jsem si oblíbila a už jsem tak pořídila plno šikovných věcí.
  hezký den
  Ola

 3. Děkuji za tip. Zatím je vše mimo naše bydliště. Snad časem. Jinak si půjčuji vysavač na mokré vysávání – na úklid auta, koberců, pohovky… Jsem vždy překvapená, co špíny dostanu ven. Proto zvažuji i koupi.

 4. To jsem přesně já zjistila jsem ze na oko poloprazdna skříň udělá mnohem víc než skříň Narvana prasknuti. Nemilosrdně vyhazuju teda pokud se neobjeví dcera ta to kouzlo zatím neobjevila a se slovy to se může hodit bere vše. Mne to tak nějak vnitřně ulehčuje. A pak du zase rada a koupim si něco novyho co fakt budu nosit.

 5. Přijde mi to jako fajn nápad. Já mám čtečku knih a preferuji jí, na dovolenou i na cesty do MHD, klasické knížky si půjčuji v knihovně jen když nejsou v elektronické podobě. Jsem ten typ čtenáře, který stejnou knížku nikdy nečte dvakrát, takže je prakticky nekupuji, jen ty, kde jde o vizuální stránku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Translate »
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial