10 rad a faktů, které jsem pochytila za 4 roky blogování ;-) - Mámou stylově
Mámou stylově Lifestylový blog (nejen) pro maminky o módě, kosmetice, dětech, vaření, bydlení i cestování.

10 rad a faktů, které jsem pochytila za 4 roky blogování ;-)

Je to neuvěřitelné, bloguji už přes 4 roky! Blog jsem si založila krátce po narození Divošky, protože jsem měla potřebu se někde vyventilovat a přijít na jiné myšlenky, než jak správně kojit, co s opruzeninami atd. A troufám si říci, že od té doby jsem se naučila spoustu nových věcí a v blogování si ověřila, co funguje a co ne. Rozhodla jsem se tedy, že se s vámi podělím o 10 faktů, jak se dopracovat k úspěšnému blogu.

blogovani_

Třeba to i některým z vás, které s blogováním začínají, pomůže. Každopádně vězte, že bez usilované a pravidelné práce i vášně by to nešlo. Já jsem ale trošku workoholik od malička, vždy jsem mimo školu chodila na brigády a byla zvyklá se o sebe starat, takže tvrdá a intenzivní práce mě nezaskočí a přímo ji ke svému životu potřebuji 🙂

1. Plánovat, plánovat, plánovat

Plánování, hlavně pokud máte děti, je velmi stěžejní. Volného času nemáte nazbyt, a když se naskytne, snažíte se ho využít co nejefektivněji. Diář mám popsaný i dva měsíce dopředu! Akce, témata na blog, to vše musím zkoordinovat s programem a režimem mých dětí. Plánuji si vše, kdy budu fotit, točit, kdy psát článek i upravovat fotky. Například vím, že pojedu na hory, tak si musím spoustu věcí připravit s předstihem. Také plánuji články na blogu, aby se tématicky po sobě často neopakovaly, snažím se během týdne články rozložit podle pestrého rozložení – móda, kosmetika, děti, lifestyle, vaření, každý den jiné zaměření. Přesto se ale snažím mít vždy místo na nějaké aktuální články, například ze zajímavé akce, dovolené, nebo zážitku. Publikovat pravidelně články je však základ, musíte čtenáře na svůj blog stále lákat a měli by mít důvod, aby ho navštěvovali.

2. Design a fotky hrají roli

Vy, co mě sledujete od samého začátku, si možná pamatujete starý design mého blogu. Spíchla jsem si ho sama a blog s ním fungovat asi dva roky. Šlo to. Když jsem to ale s blogem začala myslet vážně, rozhodla jsem se do něj zainvestovat a nechat si udělat grafiku od profesionála a časem jsme doma pořídili i zrcadlovku, abych mohla pořizovat kvalitnější fotky. Vyplatilo se to? Rozhodně! A lituji, že jsem to neudělala hned. Návštěvnost blogu mi rapidně vzrostla, stejně tak nabídky na spolupráce, blog najednou vypadal profesionálněji a atraktivněji. A hlavně se odlišil. Už neměl tuctovou šablonu z Bloggeru, jako dalších x blogů. V dnešní době lidé hlavně moc nemají čas na čtení a hezké obrázky je upoutají 🙂

3. Neusínat na vavřínech

Pokud chcete, aby se k vám čtenáři stále vraceli, musíte stále nabízet nové informace, témata a zajímavosti. Také být v obraze, jaká sociální média teď frčí a jak se vyvíjí trendy na internetu. To, co bylo před 4 lety, teď už dávno neplatí a je pasé. Instragram je například čím dál populárnější, vzniknul Snapchat a lidé moc rádi sledují videa na Youtube. Jestli chcete být úspěšní, musíte jít s dobou. Tím pádem se učím stále něco nového a snažím se sledovat kurz ve virtuálním oceánu.

4. Originalita ale ne výstřednost

Už mnohokrát jsem si ověřila, že být extrémně originální se nevyplatí. Lidé mají rádi stereotyp a chtějí si na svém oblíbeném blogu číst články / témata, která cca očekávají a mají rádi pravidelné rubriky.  Určitě je třeba být sám sebou a nabízet témata a obsah článků, které vycházejí z vaší osobnosti, ale články typu new in, haul, wishlist, outfit a spotřebováno jsou a budou stále oblíbené, proto je blogeři stále dělají, i když nejsou příliš originální. Jsou zaručeným úspěchem. Proč tedy vymýšlet něco extrémně originálního, když už toto funguje? Samozřejmě je dobré k tomu vytvářet i váš přímo osobitý obsah, který nikde jinde čtenáři nenajdou, to vás odliší. Ale vsadit někdy na tyto „klišé“ články nemusí být na škodu. Platí ovšem jedno pravidlo, nekopírujte, ale vytvořte si je s vaším rukopisem!

Moje holky jsem dlouho nechtěla ukázat. Teď už směle pózují, tady v šatičkách ze ZOOTu.

5. Být sám sebou a nesnažit se zavděčit všem

To je tajná ingredience, proč čtenáři chodí zrovna k VÁM na blog. Kvůli tomu, že se odlišujete. Čtenáři se s vámi mohou z části ztotožnit, mají s vámi něco společného a třeba s vámi prožívají i nějaké životní eskapády. A bez autentičnosti by to nešlo. Já jsem třeba velmi stydlivý člověk a dlouho mi trvalo, než jsem vám odhalila mé nedostatky (špatná pleť) a podělila se s vámi o nějakých problémech, které zrovna řeším (děti nechtějí spát, jíst, jsou nemocné atd.). Ale právě tyto nedokonalosti a lidskost otevřou dveře k srdci čtenářů. Prostě si na nic nehrát a být člověkem, jako jsou všichni ti, kteří jsou na druhé straně a články si čtou. Bez toho by ani nebylo možné dělat recenze. Jen upřímné a objektivní názory jsou pro čtenáře opravdu zajímavé a užitečné. Taky se musíte naučit si vytvořit nadhled nad negativními komentáři a nesnažit se všem zavděčit. Každý jsme jiný a je jasné, že i když já jsem s fotkami/ outfitem spokojená, někomu se líbit nemusí. A to je v pořádku. Takže se jen snažím stát za svým a respektovat ostatní.

6. Inspirovat se ale nekopírovat

Určitě je dobré sledovat, o čem se píše na jiných blozích, co teď frčí, jak produkty, tak třeba i styl. ALE rozhodně se nevyplatí nic kopírovat a přebírat vše od A do Z! Někdy se mi třeba líbí, s čím přijde jiná blogerka, ale nikdy bych si nedovolila ji kopírovat. Takže třeba přemýšlím, jak bych podobné téma mohla zpracovat po svém, abych do toho vnesla moji osobnost a originalitu. Ale je to kolikrát těžké, že člověk něco i nevědomky napíše podobně, proto naschvál ani moc českých blogů nečtu, abych nevědomky něco nekopírovala. Spíš koukám na ty zahraniční, a když mě něco zaujme, poznamenám si to (fotka, téma, styl článku) a někdy v budoucnu z toho čerpám, ale zpracuji to po svém. Samotné mi vadí, když vidím, že můj blog někdo kopíruje (ano, už jsem na to u jednoho blogu natrefila).

7. S kůží na trh

Pokud si pamatujete moje začátky, fotila jsem se bez hlavy celkem dlouho mi trvalo, než jsem se odhalila a Sárinku neukazovala vůbec. Od přírody jsem stydlivá a plachá a prostě mi to trvá déle, než se otevřu. Při blogování to ale bez otevřenosti nejde a lidé rádi nahlíží do vašeho soukromí, takže je tam občas musíte nechat nakouknout. Měla jsem problém i s dětmi, v dnešní době nevíte, kdo vás online sleduje. Ale bez osobnosti by blog neměl smysl. Čtenáři potřebují vědět, s kým sdílí příběhy, kdo jim přináší recenze a mít blog pro mámy bez fotek dětí asi taky nemá cenu. Nepůsobí to věrohodně. Takže krok po kroku jsem odhodila ostych a s natáčením vlogů vás pustila až k nám domů. Jediný, kdo je z naší rodiny stále inkognito, je můj muž, který se tu ukazovat jednoduše nechce. A já to respektuji. Ale přesto už brzy bude mít na blogu svoji první blogovací premiéru! Těšíte se? 🙂 Bude totiž testovat sonický holící strojek Series 7 od Braun. Jak to pojme, jestli se aspoň z části nafotí, nechám na něm. Já jsem tedy zvědavá 🙂 Zatím jsme ho zkoumaly jen my se Sárinkou 🙂

sara braun

8. Manažerka s asertivními schopnostmi

S fungováním blogu je vlastně spojena i manažerská činnost. Alespoň, pokud se chcete někam posunout. Je za ním spousta vyjednávání, schůzek a říkání „NE“. Je to vlastně jako malá firma a vy jste ředitelkou. Není to vidět, ale denně odpovím asi 20 emailů, na některé se často vyjadřuji odmítavě a naučila jsem se z toho nemít špatný pocit. A taky že nemusím nikomu nic vysvětlovat. Blog je můj, jak to tady vypadá, je jen v mé režii a musím často dělat velká rozhodnutí. Také si nenechat „s..t“ na hlavu a vyjednat podmínky, které jsou výhodné nejen pro firmu, ale také pro mě. A také pro vás! Stále se snažím přemýšlet, co z toho budete mít VY! Chce to tedy mít i nějaké řídící schopnosti a umět dělat rozhodnutí a stát si za nimi. A také nést důsledky. Blog pro mě už dávno není jen koníčkem (i když mě ohromně baví), ale snažím se ho brát profesionálněji a bez manažera, nebo jeho schopností neobstojíte.

9. Fotografka, grafička a pisatelka v jednom

Neznám tak tvůrčí a variabilní zaměstnání, jako je blogování. Ano, v zahraničí existují blogy, které mají zvlášť fotografy, zvlášť editory, ale pro mě už takový blog ztrácí kouzlo a působí už neosobně. Já si všechno dělám sama (fotit mě samozřejmě musí někdo druhý, nejčastěji můj muž ;-)). Takže jsem se za ty 4 roky naučila jakž takž fotit, pracovat ve Photoshopu, ve video-editorském programu, dělat základní grafiku, psát jednoduché html kódy. Je toho hodně a baví mě to, že jen nepíšu, ale vytvářím i tu obrazovou stránku blogu 🙂

10. Být v kontaktu se čtenáři

A na závěr to nejdůležitější! Bez vás, čtenářů by blog nemohl existovat. Asi to není vidět, je pro mě extrémně důležitá vaše odezva a moc ráda si čtu vaše komentáře. Také chci, aby vás to tu bavilo a měli jste se na blog proč vracet. Takže i přesto, že si jedu články s tématy, která baví mě, chci, aby jste si je rádi četli i vy. Do šuplíčku bych si mohla psát kdykoliv, ale tento blog píšu hlavně pro vás, moje čtenářky. Vždy jsem chtěla dělat práci, která by mě naplňovala a zároveň přinášela něco dobrého i ostatním. Našla jsem ji. Blogování miluji a já vám moc děkuji, že v něm můžu pokračovat. Že za mnou stojíte a vracíte se na moje stránky! Že komentujete, likujete na Facebooku a občas mi napíšete milou zprávu. Dělá mi to můj život hezčí a nacházím v tom smysl. Takže velké díky a budu moc ráda, když dáme nejméně další čtyři roky!

 P.S. Budu se těšit na vaše kometáře, co se vám na mém blogu líbí, nelíbí a co byste si tu třeba chtěli přečíst!

(34) Komentářů

 1. LenkaBrestenská - Odpovědět

  K Tvojmu blogu som sa dostala len náhodou /už si nepamätám ako/ a len nedávno, pár mesiacov dozadu.
  Predovšetkým, veľmi sa mi páči vizuálne, textovo /spisovne – ak môžem posúdiť češtinu/, zrozumiteľne.
  Páči sa mi Tvoj spôsob písania článkov, pridanie odkazov na jednotlivé produkty, vidieť prepracovanosť.
  Čo oceňujem, je, že odpovedáš na komentáre a tiež máš danú možnosť informovania čitateľa o nových komentárov. Ja túto možnosť využívam, pretože ma zaujímajú Tvoje odpovede a aj názory iných.
  Jednoducho, vidieť za Tvojim blogom obrovský kus práce. Pri dvoch deťoch klobúk dole, neviem si predstaviť, že by si ešte mala aj voľný čas na niečo iné.
  Zase, na druhej strane, pokiaľ Ťa to baví a napĺňa, je to úžasné.
  A chce to aj v neposlednom rade trpezlivého a tolerantného partnera, ktorý chápe a podporuje záujmy svojej ženy.
  Som rada, že som našla Tvoj blog a že sa môžem častokrát inšpirovať a využívať skúsenosti, ktoré máš, prostredníctvom Tvojich článkov.
  ĎAKUJEM !

  • Leni, já také děkuji za Tvou podporu a stále povzbuzující a krásné komentáře! 🙂 Ano, jak píšeš, tolerantní partner je také potřeba, i když u nás to chvíli trvalo, než pochopil, že nemám jen krátké poblouznění smyslů :-))

 2. Ahoj, už vlastně ani nevím, kdy jsem tvůj blog začala sledovat, ale nesmírně jsi se za tu dobu zlepšila. Musím přiznat, že ze začátku mě tvoje videa moc nebavila, především kvůli tvému projevu, ale ty jsi se tak moc zlepšila, a videa mě baví 🙂 Držím palce a fandím, ať se daří i dále a děkuji za zpestření mé mateřské dovolené na vesnici 🙂

  • Marie, moc díky, jsem ráda, že jsi mně nakonec přišla na chuť. S videy jsem ze začátku bojovala, nejsem od přírody velký rétor, ale sama jsem překvapená, jak se ten YT kanál rozjel 🙂 Takže díky za podporu!

 3. Krasny clanek?Moc rada ctu a to uplne vsechno.Mozna by me zajimal nejaky clanek o nehteh,lacich,lakovani,nebo tak neco.Mate vzdy a vsude krasnene upravene ruce.Moc Vam fandim a tesim se na dalsi ctivo.Obdivuji Vasi praci a jak to vse zvladate (domacnost,deti,blog a vse ostatni). Preju hodne uspechu!Zdravi Karolina?

 4. Ali, moc mě na tobě baví tvůj nadhled, optimismus a sto dalších věcí, kvůli kterým tvůj blog patří do mé skoro denní chvilinky oddechu. V jednoduchosti, lidskosti a přirozenosti je síla a krása, taková která se pak nese z tebe přímo do nás, čtenářů..takže je to kruh radosti.ty ji děláš mně, já mám radost že ty máš radost a ty zase že já :-DDD a tohle je věc v dnešní době moc moc přínosná. Někomu se může zdát, že to, co tady jako mámy a ženy řešíme( kosmetika, spotřebiče, atd,)jsou povrchní věci…ale tohle je náš život který žijeme, naše přítomnost, a je dobře že existují blogy jako tento, relaxační…na co se stresovat věcmi které nezměníme.je jasné co nás jako lidi celkově ve světě trápí(a že toho není málo) ,ale právě díky tobě a blogu se moje myšlení občas zastaví a řekne si: žiješ tady, ted, máš všechno a máš se dobře tak se raduj:-D takže DÍKY a hodně energie a stálé radosti z toho co děláš!

  • Peťo, s tímto účelem právě blog píšu! Tak to jsem moc ráda, že to tak opravdu působí 🙂 Chci, aby jste zde přicházely na pěkné myšlenky, odreagovaly jste se zde a to i díky těm klasicky ženským věcem 😛 Každý má svých problémů dost, ale je potřeba najít vždy i něco hezkého, i když to někomu přijde jako kravina, my ženské to potřebujeme k životu 🙂 Já Ti také moc děkuji za nabíjecí komentáře a měj se moc krásně!

 5. Super článek 🙂 Pokud můžu, tak za mě, mi na Tvém blogu chybí takové to klasické „další stránka“ – zobrazují se jen 4 nejnovější příspěvky a když jsem delší dobu mimo internet, tak nemám přehled 🙂 ale to je jen osobní názor. Jinak super blog a obdivuju, že jdeš „S kůží na trh“, hlavně co se týče fotografií dětí, já mám totiž z toho trošku obavy, abych toho pak v budoucnu nelitovala (aby se jim někdo ve škole nesmál). Stává se Ti, že Tě lidé poznávají a oslovují?

  • Máš pravdu, že články nemám řazené pod sebou, ale spíš rozřazené do rubrik…Ale když jukneš na Archiv, tam se články ukážou podle data publikování 😉 Najdeš ho na homepage v pravé manu liště jako „Čtěte moje starší články“ 🙂
   Já jsem taky s ukazováním svých dětí dlouho váhala, člověk nikdy neví, snažím se ale publikovat jen takové fotky, aby je v dospělosti nestavěly do trapné situace 🙂 Jinak mě na veřejnosti lidé oslovují opravdu velmi zřídka, stalo se mi to celkem cca 3x. Ale kolikrát někdo divně kouká, tak si říkám, zná mě z blogu, nebo kouká jen tak? Málokdo asi přijde a pozdraví, nevím 🙂 Nějak si to ale nepřipouštím…

 6. 10 zásad, kterých se držíš a proto tvůj blog čtu. Máš ho přehledný, originální, pro mě inspirativní 🙂

 7. Moc pěkný článek. Zase mě utvrdil v tom, že se do blogování raději sama pouštět nebudu. O to více obdivuji lidi, co se do toho pustí. Je to opravdu “ s kůží na trh“. A hodně moc práce. Držím pěsti, ať se dál daří.

 8. Petra Tauberová - Odpovědět

  Ali, moc pěkný článek!Přesně takový, jaký mě zajímá – dozvěděla jsem se, co všechno blogování obnáší a kolik je zatím práce. Také se mi líbí, že jsi prostě jedna z nás, že přiznáš problémy s pletí, že jsi se dříve styděla, že řešíš běžné situace s dětmi, apod. Že si nehraješ na dokonalou. Tvůj blog i videa jsou velmi pozitivní a oddychové. Držím pěsti a jen tak dál!

 9. Moc pekny clanek! Jsi ma nejoblibenejsi blogerka a velmi se mi libi pestrost clanku a videii. Neni to jen o detech, ale i o nas zenach, mode, volnem casu a dovolenkovani. Diky Tobe planuji dovolenou na Dolni Morave a objevila jsem i radu vyrobku. Nejsem maminka, ktera by navstevovala rodinna centra nebo hraci koutky, proto se vzdy tesim na nove inspirativni clanky a videa. Preju Tobe i blogu mnoho spokojenych ctenaru. Eva

 10. Ačkoliv je tento blog tématicky úplně mimo mě, Twitterový odkaz mě sem zavedl a nakouknul jsem. A musím říci, že po delší době čtu českej článek o blogování, který mi fakt něco dal 🙂 Díkes.

 11. Janča Sládková - Odpovědět

  Ahoj Ali :-), sleduju Tvuj vlog na YT už asi 2 měsíce možná dele,opravdu přesně nevím. Za sebe říkám – nesleduji jinou blogo-vlogovaci mamku na YT než Tebe. Těším se na každé nové video,projela jsem i spousty těch starších a nadchla si mě. Bavis mě ty,formát videí jak jsou dělaná i delka. Nevadi mi kdyz ma video i pul hodiny:-). Sama jsem mámou 5ti leteho raubire a mám také problematickou pleť a tak jsem ráda,že ten komplex z ní nemám jen já :-D. Taky jsem se poprvé odhodlala Ti něco okomentovat. Trpím takovou tou představou,ze by se mohl najít někdo,kdo by se zrovna s mým názorem moc neztotoznoval a virtuálně mi to „nandal“ a ja takovéhle střety nemám ráda :-D. Ale tady na blogu mi to přijde takové osobnější :-). Chtěla bych Ti jen říct za sebe dělej vše,tak jak děláš. Zpetne jsem zkoukla samozřejmě i videa starší a je ten posun opravdu videt- ostatne jak jiz psaly jine holky :-).Já se na Tvá videa moc ráda dívám. Rada Té poslouchám :-). Jsou pro mě opravdu inspirativní. Já bych třeba uvítala trošku víc „vaření“. Taky totiž u nás dochazi ke transformaci jídelnicku a vyřazování určitých potravin ,tak by se mi sikla inspirace:-). Děkuji za to,co děláš a přeji Ti ať se Tvoje práce dostane mnohem více do podvědomí,protože si to opravdu zasloužis! Měj krásný den. J*

  • Janča Sládková - Odpovědět

   Možná jsem to měla spíš napsat na YT ,vid? ?. Omlouvam se. Blog jsem otevřela až nyní ,bohužel si Tě raději pustim než prectu. Na to nemám bohužel dost času :-/. Ale i tak jsem ráda ,že jsem na Tebe narazila :-).

  • Ahoj Jančo, moc moc děkuji za velkou podporu a krásná slova! Moc mi o udělalo radost 🙂 Opravdu si toho vážím, že sis na YT vybrala ke sledování zrovna mě! Takže velké díky a měj se moc krásně! A je jedno, kam ten komentář napíšeš, přečtu si to tam i tady 🙂

 12. Ačkoliv nejsem cílovka webu, obdivuji lidi, kteří pravidelně blogují a mají tu disciplínu pravidelně tvořit zajímavý obsah. Blog se mi vizuálně líbí, možná bych jen zvětšil písmo a nadpisy pro lepší čitelnost a trochu šetřil s tím tučným písmem, ale jinak se mi design blogu líbí.

 13. Super clanek! Blog jsem zacala sledovat teprve nedavno, kdy jsem sama otehotnela a hledala odpovedi na me otazky na internetu (prvni mesice jsou tezke, kdyz to clovek taji a nema se koho zeptat :). Vyvoj blogu tedy moc porovnat nemuzu, ale aktualni blog je podle me super a pro me je velkou inspiraci. Uz dlouho touzim psat blog a jelikoz ziji v zahranici, tak me tehotenstvi dokopalo k tomu s tim zacit, aby rodina a pratele mohli vse na dalku prozivat se mnou. Zatim jsem uplne v zacatcich, ale blogerka jako vy je pro me velkou inspiraci! Dekuji za tento motivacni clanek a preji mnoho uspechu i nadale 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Translate »
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial