Pro mámy» Po porodu zpátky do kondice I. - Mámou stylově
Mámou stylově Lifestylový blog (nejen) pro maminky o módě, kosmetice, dětech, vaření, bydlení i cestování.

Pro mámy» Po porodu zpátky do kondice I.

Záměrně v nadpise nepíšu, jak „nejrychleji“ po porodu zhubnout. I když se s vámi (zejména nastávajícími maminkami) chci v tomto příspěvky podělit o své zkušenosti a tipy, jak se zbavit přebytečných poporodních kil a dostat se zpět do formy, zastávám názor, že nejlepším pomocníkem je v tomto případě čas a příliš spěchat do svých předtěhotenských džín se nevyplatí.

Hlavní důvod, proč jsem se rozhodla tento příspěvek napsat je ten, že se mnoho maminek obává, že se svých těhotenských kil nikdy nezbaví a už navždy budou mít vytahané břicho a neforemnou postavu. A to úplně zbytečně. S trochou vůle a trpělivostí se opět mohou shledat se svojí vysněnou předtěhotenskou i štíhlou postavou. Příroda všechno zařídila tak, že miminko, které nám kila pomohlo nabrat, tak nám je stejně pomůže i shodit. Především pokud kojíte, kila jdou téměř samy dolů a je to ten nejpřirozenější způsob hubnutí bez jakýchkoli diet. A když k tomu přidáte ještě nějaké další kroky, vaše předtěhotenská postava se brzy vyrýsuje. Dobře, úplně zadarmo nic nedostanete, ale žádný tvrdý sparťanský tréning ke své vysněné postavě nepotřebujete, jen lehkou disciplinovanost, optimismus a mít se ráda i s těmi kily navíc, vždyť bez nich by se vám vaše krásné miminko nenarodilo.

Takže maminky prosím nemějte na sebe přehnané nároky a nesplnitelná předsevzetí. Optimální je shodit 1-2 kila za měsíc. Pokud hubnete více, tělo strádá a když kojíte, mléko se ztrácí nebo není tak výživné, jak by mělo být. A za to to přeci nestojí. Tudíž žádný stres, hlavu vzhůru, miminko do náruče a boj s kily může začít!

Kdy se do toho pustit?

Prvních šest týdnů (tvz. šestinedělí) je přizpůsobeno na to, abychom se co nejvíce věnovaly miminku, seznámily se s ním a sladily naše společné biorytmy dohromady a také maximálně odpočívaly, nechaly se rozmazlovat od manžela a opravdu nic neřešily. Toto období „klidu“ potřebuje naše tělo ke správnému zahojení a stres z nadbytečných kil bychom pokud možno měly hodit za hlavu, aby se dělalo dobré mateřské mléko, které je pro miminko tou nejlepší  a nejvzácnější stravou i tekutinou.

Stažení břicha

V tomto období se také zatahuje děloha, která zapříčiňuje vyklenuté bříško. A my ji k rychlejšímu zatažení můžeme pomoci. Babské rady říkají ležet na břiše, co nejčastěji to jde, ale moje praxe zdánlivě jednoduchou radu moc nevnímala. Prsa jsou tak nateklá, že jakýkoliv tlak na ně je bolestivý a lehnout si na ně, to je jen pro masochisty. Naštěstí naše moderní doba nám přeje a na trhu se vyskytuje několik druhů břišních pásů, které břicho opravdu pevně stáhnou a pomůžou mu den ode dne se zmenšit. Já mám dobrou zkušenost s břišním pásem Verba, který stáhnete a připnete suchým zipem. Je elastický, takže se bříšku přizpůsobí a prodává se ve více velikostech. Jedinou nevýhodou je jeho nepraktický vhled a menší neforemnost (za elegantní záležitost jej zrovna moc nepovažuji), takže ho spíše doporučuji na domácí použití. Můžu zaručit, že toto každodenní stahování břicha přinese ovoce a rychleji se zatáhne. S nošením pásu můžete začít ihned, co přijdete z porodnice domů. Do společnosti jsou pak bezvadné stahovací kalhotky.

www.pilulka.cz

Péče

Bříšku a jeho kůži pomohou i zpevňující krémy. Nejlépe ty přírodní, protože pokud kojíte, hodně látek přechází také do mléka. Doporučuji si je zabalit už do porodnice a mazat se jimi po každé sprše (pokud nejste po císařském řezu, v tom případě raději až po zahojení jizvy). Vytahaná kůže potřebuje pomocnou ruku a krémy podpoří její elasticitu, se kterou se kůže opět vypne.

Jídlo

Pokud kojíte, máte tu velkou výhodu, že si můžete dopřávat téměř vše, na co máte chuť a kila nahoru nepůjdou. Samozřejmě se nesmíte přejídat a doslova se ládovat sladkostmi a smaženými pokrmy. Mějte také na mysli, že vše, co sníte, dostane v menší míře i miminko, a proto byste se měly vyvarovat různým polotovarům a potravinám nadupanými různými éčky a chemikáliemi. Dieta v tomto období není na místě a kojící ženy potřebují plno energie a doplňovat živiny skrze plnohodnotnou stravu, aby měly kvalitní mléko. Pozor jen na nadýmavé potraviny a aromatické věci jako jsou česnek a cibule. Ale to už odbočuji od tématu, co si můžete dovolit jíst, aniž by vaše miminko trpělo bolestmi bříška, vypozorujete jistě samy. Jestliže toužíte po svojí staré postavě, přednost dávejte zdravějším potravinám: kvalitním bílkovinám ( rybám, bílému masu, tofu), ovoci a zelenině a mléčným výrobkům. Čokoládky a brambůrky se snažte omezit, i když sama ze své zkušenosti vím, jak chuť na různé mňamky v tomto období  jede  na plné obrátky, takže odolat sladkostem je opravdu těžké. Vybírejte si tedy kvalitnější sladkosti: čokolády s vyšším obsahem kakaa (některá miminka na něj můžou být alergická, takže ze začátku spíše v menších dávkách), ovoce jako jsou banány, jablka (ty nenadýmají), zdravé buchty z celozrnné mouky (např. na blogu kivi najdete spoustu báječných zdravých a chutných receptů), musli, chleba s marmeládou nebo medem, jogurty nebo speciální ochucená mléka pro kojící a maminky, např. Gravimilk. Důležitá je pravidelnost a jídla si připravovat spíše v menších dávkách a častěji (cca každé 2-3hodiny), abyste měly stále energii, nehladověly a nezpomalil se vám metabolismus.

Pohyb

Nejlepší pohyb, který prospěje vám i vašemu dítěti, jsou procházky na čerstvém vzduchu. V šestinedělí doporučuji volit spíše kratší a nenáročné trasy. Terénovité kopce a horské tůry jsou na kondici moc fajn, ale jsou vhodnější až po celkovém zahojení, tudíž nejdříve po šestinedělí. Hlavně poslouchejte svoje tělo a těžkých fyzickým výkonům se během šestinedělí raději vyhýbejte. Po šestinedělí, pokud se budete cítit dobře a doktor vám to schválí, můžete začít cvičit. Stačí začít s 5 minutami denně a postupně náročnost i délku cviků prodlužovat. Pokud kojíte, volte spíše silová cvičení před aerobními (tzn. vše u čeho se zpotíte – běh, aerobik, spinning), aby mléko nezměnilo svoji chuť a nebylo nakyslé. Miminko by ho pak mohlo odmítat.  

Na co by jste se při cvičení měly hlavně zaměřit, jaké cviky volit i pár videí – to vše vás čeká v dalším pokračování 😉

Maminky, jak jste se zbavovaly přebytečných kil vy? Jsou vám moje informace užitečné a považujete článek za přínosný? Těším se na vaše komentáře 😉

Zdroj horního obrázku: www.sheknows.com.

(3) Komentářů

  1. Pingback: Jít si zavičit a zároveň být s dítětem? Žádné sci-fi, ale FITMAMI – přečtěte si rozhovor s jeho zakladatelkou a rovnou si zasoutěžte o 5 lekcí cvičení ;-) | Mámou stylově

  2. Pingback: Pro mámy» Co mi zachránilo kůži v těhotenství, během porodu, kojení i šestinedělí | Mámou stylově

  3. Pingback: Pro mámy» Jak na cvičení po porodu a jak zatočit s diastázou | Mámou stylově

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Translate »
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial