Co jste asi nevěděli o vaší kartičce pojištění, aneb cestujte bez obav z nemocí ;-)

Možná někomu z vás připadne, že jsem objevila Ameriku a o přínosech Evropského průkazu zdravotního pojištění (alias zdravotní kartičky) dávno víte. Ale třeba ji jako já nosíte „pro případ“ u sebe a ani pořádně netušíte, co se na ni dá čerpat? V tom případě doporučuji číst dál. Bude to zadarmo a jistě užitečné 😉
Určitě vždy, když jedete na dovolenou, řešíte pojištění a strachujete se, aby se vám nic nepřihodilo. Alespoň já to tak mám. Jsme doma už 4 a připojištění celé rodiny už něco stojí. Teď jsem ale zjistila pro mě „novinku“, že se mohu vydat se svojí zdravotní kartičkou (která je vlastně i Evropským průkazem zdravotního pojištění, alespoň VZP to tak má) po Evropě, aniž bych se bála, že onemocním.
S touto kartičkou totiž mohu využít nezbytnou lékařskou péči ve státním lékařském zařízení, a to za stejných podmínek a za stejnou cenu (v některých zemích zdarma) jako mají lidé pojištění v dané zemi. Pro mě nový fakt a bezva úleva, že když náhodou zapomenu na nějaké extra pojištění, nic se vlastně neděje 🙂
Tato služba se vztahuje, nejen na státy v EU, ale také na Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko.
Samozřejmě ale nezaručí ošetření zdarma, ale pojišťovna po návratu do ČR vámi zaplacenou částku většinou proplatí (na základě účtů od lékaře/ z nemocnice), nebo alespoň její většinu.
To se ale dostáváme k tomu, jak v cizí zemi zjistíte, na co máte nárok zdarma a třeba kolik budete doplácet a hlavně, kde ty lékaře najít. Tato služba Evropského zdravotního pojištění přišla i s mobilní aplikací, kterou si můžete stáhnout zcela zdarma (ke stažení je na Itunes, Google Playstore a Windows Phone Store) a kde kromě nějakého základního popisu, co EHIC je, najdete, na co máte nárok v těch konkrétních zemích. Jednoduše si v Menu najedete na položku „Kdy a jak průkaz použít“ a vyberete patřičný stát. Naleznete tam i skvělé tipy na jazykové obraty v dané zemi (jak nazývají lékaře, lékárnu…) a na co si dát pozor, aby vás neoškubali. Hotely vám totiž často doporučí soukromé lékaře, které si musíte zaplatit, ale ty státní, kde máte právě s kartičkou právo na ošetření i zdarma, zamlčí. Toto mi přijde jako ten největší bonus.
Více informací o této kartičce najdete ZDE a pro pobavení si pusťte i toto video 🙂
Věděli jste o těchto výhodách vaší zdravotní kartičky? Máte s jejím použitím nějaké zkušenosti?
Kim -
Pozor,ale vetsinou se opravdu plati dost a pojistovna vam po navratu zaplati zpet pouze tolik,kolik by toto osetreni stalo u nas. A to se muze v urcitych zemich dooost lisit.A od toho je cestovni poj. fakt jistotka..U zpmv staci pojisteni 12kc na den a jste kryti-deti jeste min +rodinna sleva i kdyz jste u jine zp.Ale ta appka je super vec;-)
Alizia -
Někdy se může stát, že pojišťovna neuhradí vše, proto je dobrý se předem kouknout na podmínky ošetření v konkrétní zemi a najít si lékaře, kterého ošetří v rámci EHIC, v té aplikaci je jejich soupis 🙂 Ale připojištěním se nic nezkazí a člověk má určitě větší jistotu…
Hanka -
Ali mužů potvrdit. Pred měsícem se mi podařilo porodit v Maďarsku a taky mi stačila jenom prukazka. Volali jsme kvůli tomu i na pojišťovnu a tam nám řekli, ze se s nima máme klidně i pohádat ale platit nic nemáme 🙂
Alizia -
Hani, to je super. A gratuluji k dalšímu mimču! 🙂
Martina Konrádová -
To je super, vůbec jsem to nevěděla zrovna plánujeme dovolenou do Španělska. Dcerku radši pojistím, ale na mne a manžela se vykašlu 🙂
Alizia -
🙂
Nikola -
Ahoj Alice, já ještě doporučuji od VZP zaregistrovat se do Klubu pevného zdraví – nabízí různé slevy na cvičení nebo masáže atd.
Alizia -
Určitě každá pojišťovna nabízí nějaké své benefity, ta Evropská průkazka je ale pro všechny, nejen VZP 🙂
Kejmy -
Nie je to celkom tak… Som Slovenka studujuca v Ceskej republike, mam tuto karticku, vsak za obycajne vysetrenia si musim platit, pretoze to pistovna nehradi. S touto kartickou ma (v ramci moznosti a za dane zdravotne poplatky v danej zemi) vysetria len na pohotovosti, cize sa da pouzit len na akutne urazy/problemy. Dalsie vysetrenie, ako kontrola, ci vysetrenie nachladenia a inych veci u, povedzme vseobecneho lekara, si clovek musi platit, ako keby nebol poisteny, teda vseobecne nie je obcanom danej zemi. Vtedy sa treba (co mi povedali sami vo VZP) poistit v komercnej banke, ktora uhradi poplatky, co bolo spomenute v prvej casti clanku… :).
Alizia -
Kejmy, mrkni na co máš nárok: http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1021&langId=cs&intPageId=1733. To ošetření samozřejmě platí jen u vybraných lékařů, v zahraničí bych se šla ošetřit také do nemocnice / na ambulanci, než k praktickému lékaři. Proto tam uvádí seznam lékařů, kteří v rámci EHIC poskytují ošetření. Pojišťovna by to pak z větší části měla uhradit. Pokud tu ale žiješ dlouhodobě, jsou pro to asi jiné podmínky, ale jde zažádat o registraci u české pojišťovny, viz ten odkaz, mrkni na to 😉
LenkaBrestenská -
O tomto samozrejme viem, nakoľko s deťmi už pekných pár rokov každé leto vyrážame k moru.
Keď sme chodili autom do Talianska, tak sme si vždy zabezpečili aj súkromné poistenie. Odkedy lietadlom cez cestovku, tak tam je v rámci ceny aj poistenie.
Ja by som sa nikdy nespoliehala len na všeobecné poistenie, našťastie nie z vlastnej skúsenosti (ale od blízkeho priateľa) viem, koľko stojí taký úraz na lyžiach keď ťa prevážajú vrtuľníkom na pohotovosť a musia urgentne operovať. Nedoplatili by sme sa :(.
Ale tá apka je fajn, skúsim popozerať.
LenkaBrestenská -
Teraz keď som si prečítala svoj komentár, som zistila, že ako stroho som to napísala :).
Alizia -
Nene, v pohodě, to mi nepřijde 🙂 Na lyžování bych se taky připojistila, ale na nějaké běžné cestování by to mělo stačit. Ale samozřejmě jistota je jistota a to komerční pojištění je určitě záruka 🙂 Ale souhlasím, že to ošetření v cizině je drahé, ještě teď si pamatuji, kolik jsme platili za malou jen za vyšetření u doktora v Austrálii, aby jen stanovili, že je to viróza a nic s tím nemáme dělat :-))