Pro děti» Čte(ě)te svým dětem!? - Mámou stylově
Mámou stylově Lifestylový blog (nejen) pro maminky o módě, kosmetice, dětech, vaření, bydlení i cestování.

Pro děti» Čte(ě)te svým dětem!?

Čtete pravidelně svým dětem? Já mám ke knihám blízko už od svého dětství a vášeň pro čtení mě neopustila ani teď, jen na ni bohužel už není tolik času, což mě mrzí. Ale přesto se snažím tuto oblibu předat svým holkám, a proto máme v dětském pokojíčku dvě poličky plné dětských knih! A jsem moc ráda, že holky knihy také (zatím) baví. Jen je musím vybírat s ohledem na jejich záliby a jaké pohádkové postavičky u nich zrovna frčí 🙂

cteni detem_1

Pyžámka mají holky z Petit Bateau

Stelinka je zatím nevybíravá, té stačí leporela s velkými obrázky zvířátek, na předčítání delších pohádek má zatím brzo, neumí se koncentrovat a stále někam odbíhá 🙂 Ale vím, že k tomu také dospěje.

Její starší ségra je už ale na pravidelné předčítání pohádek zvyklá a je to už rituál, že minimálně jednu před spaním dáme. Většinou už leží ve své postýlce v pyžámku (tady má na sobě krásně vyteplené z Petit Bateau s hvězdičkami) a připravená na ponoření do říše snů. Momentálně je předčítá (a také trošku vypráví po svém 🙂 ) můj muž, protože já zase uspávám Stelinku. Takže já pak jen poslouchám za dveřmi a žasnu, jak se k pohádkám vyptává, vnímá už celý ten příběh a často se ptá na různé otázky, když jí něco není jasné. A taky se často kouká na obrázky. Knížka bez pěkných, chytlavých obrázků by ji nezajímala. Často si je vybírá právě podle těch ilustrací.

cteni detem_3

Teď se nám dostala do ruky pohádková kniha Pohádka za Pohádkou od NOVADIDA, která obsahuje notoricky známé pohádky jako jsou O Smolíčkovi, O červené Karkulce, O perníkové chaloupce atd.. Jsou však upraveny tak, aby se hodily ke čtení a předčítání menším dětem. Text je stručný, ale přesto zachycuje vše podstatné a je bohatě doplněná o didaktické obrázky, které popisují děj. Vlastně na každé levé straně je obrázek a na pravé pak text. Takže i podle těch ilustrací děti mohou lehce vyprávět příběh. Sárinka tak předčítá Stelince a je to opravdu roztomilé vidět, jak se jí snaží říct celý ten příběh. Samozřejmě si to ještě vždy přibarví podle svého 🙂

cteni detem_6cteni detem_5

Na konci knihy jsou pak ještě položené otázky, které se váží k jednotlivým pohádkovým příběhům a zkouší tak pozornost dětí a nutí je k praktickým úvahám 🙂

cteni detem_novadida

Sárinka ji čte vlastně už měsíc a stále ji neomrzela, takže na ní něco bude 🙂

A proč je předčítání knih tak důležité?

 • Knihy pomáhají dětem i v období jejich prvních vzdorů a v období “proč?“ V knihách najdou mnoho příkladů, jak se řeší životní situace, stejně jako spoustu odpovědí na svoje všetečné otázky.
 • Čtení dětem a s dětmi je velmi důležitý sociální prvek, který bychom měli najít v každé rodině.  Čtení dětem a s dětmi přináší unikátní emocionální prožitky při objevování „nových světů“, ovlivňuje pozitivně vzájemné vztahy, stejně jako zájem dětí o čtení a poznávání. Pravidelná „chvilka s knihou“ obohatí rodiče i děti a dětem navíc vtiskne dobrý zvyk do budoucího života.
 • Samotné předčítání pohádkových příběhů pomáhá malému dítěti utvářet svou fantazii, orientovat se ve složitějším příběhu, udržet pozornost a zároveň spolupracovat s rodičem. Poslechem si dítě vytváří a osvojuje slovní zásobu.
 • Vztah ke knize se samozřejmě vytváří postupně – začíná se většinou obrázkovými knížkami, a až poté nastupuje samotný text.
 • Dítě, které je od mala v blízkosti knih si k četbě najde daleko snáze cestu i v dalších letech svého života a stane se pro něj samozřejmostí.

Čtete pravidelně svým dětem? Jaké dětské knihy jsou u vašich malých divochů nejoblíbenější?

R

(10) Komentářů

 1. čteme večer pravidelně, tak od roka, chodíme do knihovny, hodně zaujaly knízky od pana Kahouna. Občas čteme i přes den, ale je to spíš takové povídání nad obrázky. Uvítala bych nějaké předvánoční tipy na knihy pro děti, děkuji.

 2. Chválím a děkuji za takový článek! Sama jsem psala bakalářskou práci na téma význam knih pro děti předškolního věku, protože knihy miluju a přišlo mi, že dětem se čte čím dál méně a že v mém okolí mezi vrstevníky mám spoustu nečtenářů. Ale je pravda že čtení dětem zase přichází (snad) docela do módy, protože si s dětmi o tom hodně ve školce povídáme a zážitky z domova mají. My jim pak čteme před odpoledním odpočinkem a jsme zapojeni v projektu Celé Česko čte dětem. Tak ať to holky stále baví 😉

 3. Snažím se číst zatím přes den, malé ještě není ani rok, takže před spaním to moc úspěch nemá, spíš jí to rozrušuje a snaží se sápat po knížce.

 4. Dobrý den,
  chtěla bych poděkovat za pěkný článek. Také mě napadlo, že se dětem čte čím dál tím méně a tak jsme pro děti zorganizovali u nás v Rodinném centru Ježeček čtení. Kroužek je určen pro rodiče s dětmi a vždy máme pozvaného nějakého hosta, který nám čte nějakou pohádku. Také na konci zjišťujeme dětskou pozornost různými otázkami, které se týkají pohádky. Ještě jednou opravdu děkuji za zajímavý článek.

 5. Ako som písala aj na FB, čítame pravidelne každý večer už niekoľko rokov. Začali sme s tým, alebo skôr mnažel, nakoľko je to jeho doména (takisto aj večerné kúpanie), keď mala staršia dcéra cca 3/4 roku a plynule prešli na čítanie mladšej. Tá má už 7 rokov a vie si čítať sama, je druháčka, ale aj tak si vyžaduje svoju povinnú večernú dávku rozprávok.
  Doma máme brutálne zaplnenú knižnicu, ale aj tak nestíhame a navštevujeme skvele zásobenú knižnicu v našom meste, kde majú takmer úplne všetko čo vychádza.
  Staršia si teraz pochvaľuje literatúru Young adult, mladšia, aj vzhľadom na ťahanie staršou sestrou, číta knihy, ktoré sú už určené pre staršie deti ako je ona.
  Čítame ÚPLNE VŠETKO A VŠADE. V čakárni u lekára, v aute ráno do školy, občas pri jedle keď sme sami (bez manžela a tatinka, ktorý je na to háklivý), v autobuse na lyžovanie alebo v mestskej doprave.
  Obe deti majú veľkú fantáziu, obrovskú slovnú zásobu, píšu si samy príbehy. Aby to nebolo tak, že len čítame, deti sa venujú aj športu, stále pravidelne – stíhajú oboje :))).

 6. Ahoj Ali,
  už od mala chodím s prckem do knihovny a čteme hlavně leporela (hlavně zvířátková, Krtka a samozřejmě ta s auty), protože slabší stránky by zatím moc nepřežily, ale časem se posuneme i na delší příběhy. Syna prohlížení knížek moc baví, je to náš příjemný relax po obídku a někdy i před spaním večer. V prosinci mu budou tři roky, tak je to čtení/prohlížení knížek už větší zábava, protože má už spoustu dotazů a to je jeho proč? mi už občas sice „leze na nervy“, ale je vidět ten pokrok v myšlení a vnímání světa. Myslím si, že je to moc důležité, aby rodiče četli dětem a nebo děti četly později i samy. Já čtení miluju odjakživa a doufám, že prcek zdědí tu mou lásku ke knížkám taky. 🙂

 7. Ahoj Ali, moc hezký článek. Taky čtu synovi a nedávno mě zaujaly knížky u kamarádky, které jsou dvoujazyčné (anglicko-české). Jsou to krátké pohádky za super cenu. Odkaz tady http://knihy.abz.cz/prodej/rampelnik-rumplestiltskin (nedělám reklamu :-D).
  Objednala jsem synovi asi pět pohádek a moc ho to baví a já si zároveň procvičím angličtinu 🙂 Takže vřele doporučuji 🙂 K Vánocům chci ještě pořídit knihu My name is Karamel a bydlím v Londýně, kde se prolíná čeština s anglickými slovíčky a zpracování knihy mě naprosto okouzlilo. Jinak taky máme rádi naučnou knížku Dědečku vyprávěj. Hezký večer K.

 8. Kristy St-Sleemakova - Odpovědět

  Ja dcerce ctu uz od 3 mesicu. Opravdu. Zacinaly jsme u jednoduchych basnicek. Vzdy jsem ji u nejakeho pribehu ukazala na obrazkh 1-2 vec, ktere jsem pojmenovala. Casem jsem veci pridavala a dcerka byla schopna se na obrazku orientovat a ukazovat daleko driv nez jeji vrstevnici vubec vedeli, co je kniha a k cemu je. Ted e dcerce 21 mesicu a cteni miluje. Nekolikrat denne mi prinese knihu, vzdy ji reknu, at si vybere, kterou budeme cist. Jde do sve skrinky s knizkamai a vybere si. A mohu potvrdit, ze v mluveni je take hodne popredu pred vrsstevniky i starsimi detmi. Tim se nechci vychloubat, ale vyzvednout vyznam cteni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Translate »
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial