Pro děti» Hravouka (guest post od Iri z blogu Můj dům, můj squat) - Mámou stylově
Mámou stylově Lifestylový blog (nejen) pro maminky o módě, kosmetice, dětech, vaření, bydlení i cestování.

Pro děti» Hravouka (guest post od Iri z blogu Můj dům, můj squat)

Zdroj obrázku: facebook.com/hravouka

Když jsem byla malou školačkou, o interaktivních učebních pomůckách jsem si mohla nechat zdát. Pro dnešní děti jsou podobné sny realitou. Ve školách se začíná pracovat s tablety, které umožňují učební látku za pomoci moderních aplikací přiblížit zábavnou formou. A jednou takovou aplikaci pod názvem Hravouka v rámci své diplomové práce vytvořila Tereza Vostradovská z Ateliéru filmové a televizní grafiky na pražské VŠUP. Děti se v ní seznámí se zvířátky, rostlinami i s fungováním lidského těla. Aplikaci jsme si s mou malou Domi a její kamarádkou ze školky vyzkoušely v rámci letního Artsemestru, kam jsem holky vzala na výlet.

Hravouka_

Hravouka v praxi – co Domi udělala na tabletu, Kája viděla na obrazovce 🙂

Aplikace je rozdělená na deset kapitol, které mimo jiné zahrnují témata: Kdo jak bydlí?, V lese, Na Pasece nebo Naše tělo. Děti se třeba dozví, jak různí lidé z celého světa žijí a bydlí, jak kdo spí, jaká zvířátka žijí v podzemí nebo co kolem sebe mohou vidět na výletě. Aplikace se jednoduše ovládá prstem a po najetí na lupu se zobrazí detailní informace o konkrétním zvířátku, rostlině, přírodním úkazu nebo způsobu života. Vše podáno příjemnou estetickou formou, která je podle mladé ilustrátorky velmi důležitá. Ve své diplomové práci píše, že vzhled učebnic je dnes brán jako okrajová záležitost, což je škoda. Kvalitní design totiž učebnímu materiálu může dodat na atraktivitě a zvýšit zaujetí dětí, u kterých se tak zároveň formuje estetické cítění.
Hravouka1_

Aplikace Hravouka

Autorka při vytváření podkladů vycházela z Náčrtníku učitele přírodopisu od O. Kreiblicha, ve kterém jsou popsány a nakresleny informace ze světa hmyzu, zvířat i rostlin. Při hledání stylu a vizuální podoby ideální pro děti předškolního věku se zároveň inspirovala u jiných povedených aplikací. Příkladem je Lesokraj, kde si děti pomocí obrázků mohou poskládat ilustraci ke konkrétním tématům nebo interaktivní komiks Malý Alenáš, který je kombinací knížky, animovaného filmu, počítačové hry a rozhlasové pohádky.
Nacrtnik_hravouka

Náčrtník učitele přírodopisu z roku 1922, foto: blog La vie en Rose

postavy_komplet_02_

Postavičky z aplikace Lesokraj 

Na vzniku aplikace Hravouka se podílel vývojářský tým Circus Atos, v jehož portfoliu najdete taky třeba interaktivní knížku Potopa nebo letní oddechovou hru Ahoooj! o vodácké romantice. Aplikace pro děti u nás doma frčí a já mám radost, že i čeští tvůrci mají v téhle oblasti zajímavé nápady. Fandím Hravouce, ať se brzy stane součástí předškolní výuky a přináší radost i poznání co nejvíce dětem.

Za příspěvek děkuji: Iri z blogu Můj dům, můj squat.

 

(2) Komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Translate »
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial