Pro děti» Hry na rozvoj měkkých dovedností od Scio - Mámou stylově
Mámou stylově Lifestylový blog (nejen) pro maminky o módě, kosmetice, dětech, vaření, bydlení i cestování.

Pro děti» Hry na rozvoj měkkých dovedností od Scio

Kdo z vás se kdy hlásil na vysokou nebo střední školu, jistě se setkal se Scio testy (já sama je mám ještě v živé paměti :-)). Nechci se tu ale zabývat otázkou, jak se zaručeně dostat na vaši vysněnou školu, ale spíše bych vám chtěla představit hry na rozvoj tzv. měkkých dovedností u dětí, které společnost Scio nedávno zařadila do svého portfolia.

Formou zábavných her, které Scio vyvinulo s renomovanými psychology a pedagogy, se primárně zaměřuje na rozvoj dovedností jako je umět se učit, komunikovat a spolupracovat, kriticky myslet, řešit problémy, pracovat s emocemi atd. Snaží se v dětech budovat sebedůvěru a umění radovat se ze života. Prostě se lépe orientovat v tom našem chaotickém světě.

Dnes vám tu představím tři rozvojové hry, které mi Scio poskytlo k recenzi a s ostatními maminkami (mými čtenářkami) jsme je otestovaly.

Emušáci

hračka na rozvoj emoční inteligence pro věkovou kategorii 4 – 10 let (více zde).

Emusaci_scio

Tuto hru jsem s dcerou testovala sama, a i když zatím nedosáhla spodní věkové hranice, pro kterou je hračka určena, bavila ji a stále ji velmi baví. Krabice Emušáků obsahuje velkého plyšáka žabáka Ferdu, sadu barevných much na mucholapce, které se Ferdovi dají umístit do pusy, a knihu pohádek.

Cílem hry je naučit děti rozlišovat různé emoce, umět je pojmenovat a vnímat jejich různou podobu. V knize pohádek jsou každé emoci (žárlivost, smutek, zvědavost, strach, radost, hněv, osamocení, důvěra) věnovány dvě pohádky, každá ukazuje tu danou emoci v jiné podobě. Každý příběh je doplněn i o otázky nebo aktivity pro děti, které pobízí vyzkoušet onu emoci v praxi a také radí rodičům, jak s těmito pocity zacházet a naučit je chápat jejich děti.

My jsme se pustily do toho nejpozitivnějšího pocitu – radosti. Pohádky dcerku bavily, i si vyžadovala jejich čtení před spaním. Po skončení příběhů jsem navázala různými otázkami a bylo vidět, že moje malá hlavička nad nimi doopravdy přemýšlí, ale ještě nedokázala vyvodit odpovědi a vzájemné souvislosti. Jelikož ale pohádky čteme stále dokola, je velká pravděpodobnost, že si pointu příběhů brzy vyvodí a posuneme se dál. To je velká výhoda této hry, že nechává rodiče, aby ji pojali po svém a přizpůsobili ji potřebám a věkovým zralostem svého dítěte. Největší úspěch beze sporu sklidil plyšák Ferda, už má i své zasloužené místo u postýlky. Mouchy na pásku dcerka taky obdivuje a Ferdu s nimi pravidelně krmí. Výklad jejich konkrétního významu (každá moucha odpovídá příslušné emoci v knížce a dítě pak podle svých pocitů barevně odlišené mouchy může dávat plyšákovi do pusy a my rodiče pak poznáme, jak se dítě cítí a co prožívá) jsem však ještě odložila.

Hračku hodnotím velmi pozitivně a užitečně. Vyznat se kolikrát v tom, co naše zlatíčka prožívají a co se v nich odehrává, jestli jsou zrovna naštvaní, žárlí nebo smutní, bývá někdy těžké. Za pomocí této hry se i jistě zlepší vzájemná komunikace s námi dospělými a my už nebudeme žít v hádankách 🙂

Akce ostrov

– hra určená hlavně pro předškoláky (více zde).

AkceOstrov_scio

Součástí hry Akce Ostrov je také komiks, který si děti můžou vybarvit.

Recenze od maminky Iri:

Tahle stolní hra, která má děti tak trochu připravit na zápis do první třídy, mě na první pohled zaujala výtvarným zpracováním a přiloženým komiksem. Ten si děti můžou vybarvit a při jeho čtení zároveň zjistit, o co v téhle hře půjde. Mladí odvážní průzkumníci se vydali na tropický ostrov, který musí stihnout prozkoumat dřív, než se to povede lupičům. Ostrov je ovšem nejen tajuplný, ale také nebezpečný, protože se některé děti během mise ztratily. Jejich kamarádi se je snaží najít pomocí jejich věcí, které při putování po ostrově nachází.

Součástí hry jsou karty trosečníků a předmětů, na kterých se děti učí popisovat, co vidí. Přiložené obrázkové šestihrany pak slouží k „prozkoumávání“ ostrova. Na některých šestihranech jsou čísla, která označují, kdo příští kolo zůstane stát, nebo kdo naopak může hrát ještě jednou. Hra se uzavře tím, když se vytáhnout všechny kartičky s trosečníky, kteří tak byli zachráněni.

Akce ostrov se dá hrát různými způsoby. My jsme si s dcerkou třeba vzaly figurky a kostku a šestihrany použily jako hrací pole.

Hra nemá úplně jasně stanovená pravidla a sami autoři uvádí hned několik možností, jak hru hrát. Hráči třeba můžou podle popisu karty hádat, co je na obrázku, vymýšlet příběhy, na které navazuje další hráč, nebo na bílé šestihrany kreslit vlastní mapu. Hra tedy tak trochu funguje jako „Aktivity“ a pracovní sešit zároveň. Na konci tvůrci dokonce vyzývají, že když vymyslíte nový způsob, jak hru hrát, s radostí se o to můžete podělit, a dokonce doufat, že vás za to odmění. Nemám nic proti interaktivitě, ale tohle na mě spíš působí nedomyšleně. Oceňuju sice aktivitu, jak děti přimět k vyjádření svých myšlenek, nicméně si myslím, že je potřeba na ní ještě hodně zapracovat. Snad k tomu pomůžou podněty ze strany rodičů.

Pecka pro děcka všecka

– věkové kategorie 3-6 let nebo 7-11 let (více zde).

pecka pro vsechna decka_scio

Recenze od maminky Radky (verze hry pro děti 7-11 let):

Hned jak jsem hru rozbalila, tak bych si jí šla zahrát sama :-). Zajímavá hra, která obsahuje všechno potřebné. Stačí ji jen vzít a hrát. Dobré pro rodiče/ prarodiče/ tety/ strýce, kteří potřebují něco připraveného vzít a jít ven nebo odjet na dovolenou, např. k moři. Výhodou je nezávislost na terénu a také na počasí :-).

Ilustrace ve hře jsou povedené a pro děti atraktivní. Zadání jednotlivých úkolů je jasné a pochopitelné. Pro děti je hra zajímavá a zábavná, zvlášť pro ty, které rády řeší různé záhady a hlavolamy.

Shodli jsme se, že pořizovací cena je vysoká. Pořizovací cenu bychom očekávali v rozsahu 200 – 300 Kč. Nevím si představit pořizovat tuto hru pro více děti najednou. Dnes je běžné, že rodiče mají více dětí v této věkové kategorii a chtěli by si zahrát hru s oběma dětmi najednou, což by bylo finančně náročné. Bylo by dobré vytvořit nějaký zvýhodnění set pro tento případ. Tato situace může nastat i v jiných situacích, např. prarodiče hlídají více svých vnoučat apod.

Recenze od maminky Kláry (verze hry pro děti 3-6 let):

hra nám prozatím byla velkou inspirací a zároveň jsme hodně improvizovali, jelikož jsme hráli v počtu 12 dětí

– více vhodné pro děti cca 5 – 6 let

– yetti děti nadchl a zdá se mně spíše zimním námětem, ale úkoly ve hře jsou spíše vhodné na léto

– moc se nám líbily doplňky i nálepky

– už se těšíme až si zahrajeme za teplejšího počasí v menším počtu dětí

Maminky, máte s hrami od Scio také nějaké zkušenosti? Nebo hrajete doma s dětmi nějaké jiné hry na rozvoj jejich měkkých dovedností, případně které?

 

(3) Komentářů

  1. Emušáci by se nám asi líbily nejvíc,to mě fakt zaujalo 🙂 Amélie bude mít za chvilku narozky,tak by se to akorát hodilo,protože jinak vůbec nevím co jí koupit! 🙂

    • Jo ten plyšák by ji určitě bavil, i ty pohádky, ale je to spíš až pro děti od 4 let, můžeš si s ní pomalu o všech těch emocích povídat, jen myslím, že to pochopí až později 🙂 Kuchyňku už máte? Ta holčičky hodně baví 🙂

      • jj jasné,no ještě o tom pouvažuji,ale fakt mě nic jiného nenapadá… kuchyňku už právě má dlouho,ale ta ji nějak nechytla 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Translate »
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial