«Cestování» Mámou v Austrálii V. – ochutnávka Sydney - Mámou stylově
Mámou stylově Lifestylový blog (nejen) pro maminky o módě, kosmetice, dětech, vaření, bydlení i cestování.

«Cestování» Mámou v Austrálii V. – ochutnávka Sydney

Už jsou tomu dva měsíce, co pobýváme v Sydney, jednom z nejznámějších a nejlidnatějších měst Austrálie. V čem se liší od Prahy, jaké je tu počasí a prostředí? Zvu vás ke mně na ochutnávku tohoto multikulturního města.

Počasí

Roční období je tu zcela převrácené než u nás, zatímco my v Čechách mrzneme a brouzdáme se roztátým sněhem, tady se lidé vyhřívají na plážích. Takže právě teď je tu léto v plném proudu. Když jsme přijeli v listopadu, počasí si s námi hrálo v aprílovském duchu (to trvalo i v prosinci) – jeden den 20° se silným studeným větrem a druhý den téměř 40° a velmi ostré slunce, nebo ráno strašná vedra a o dvě hodiny později ochlazení o 10°C. Kolikrát se nám takhle přihodilo, že jsme jeli do města nalehko a odpoledne mrzli. Studený vítr od moře tu dokáže být nesmlouvavě silný a prudký. Slunce tu zase hřeje celkově mnohem ostřeji než v Evropě, spálíte se tu velmi rychle a pokud se nenakrémujete a jste na spáleniny náchylní, můžete mít i puchýře. My se mažeme pokaždé než jdeme ven, jinak bychom byli jako raci (nejvyšší UV faktor tu mají 30+, což mě překvapuje, ale to bude zřejmě jiným značením, čekala jsem 50 a více). A klobouk na hlavu i sluneční brýle jsou také samozřejmostí.

Pláže, moře a terén

V Sydney se můžete koupat na několika různých plážích, každá je specifická něčím jiným. Nejvíce „busy“ a ta nejznámější je Bondi. Pláž tu okupuje halda lidí a je tu opravdu rušno. Okolo pláže se nachází plno obchůdků a restaurací a v noci to tam žije. My jsme už bydleli u pláže Clovelly a Maroubra, které jsou spíše klidnější a přátelštější k dětem. Mezi těmito dvěma se nachází další známá pláž Coogee, kam míří různí backpackeři a lidé, co si chtějí užívat včetně divokého nočního života. Asi nejhezčí ze všech pláží, které jsem doposud navštívila, byla Bronte – celkem klidná a rozlehlá pláž i s velkou travnatou plochou. Vyhlášená je i pláž Manly, kam se lze dostat na Ferry, tam se teprve chystáme.

Moře je otevřené a tudíž velmi ledové s velkými a divokými vlnami. Pro surfaře hotový ráj :-). Pokud si však představujete, jak si tu v poklidu zaplavete, doporučuji jet spíš do jiné destinace. Já za celou dobu byla v moři 2x! A to tak, že jsem udělala 3 kroky a byla ihned od hlavy k patě spláchnutá vlnou a než jsem se nadechla, přišla další. Sůl jsem cítila ještě celý den :-). Australané to však neřeší a vlny se užívají, už i malé děti vlastní „bodyboard“ a chytají vlny a užívají si je. Surf tu vlastní také kde kdo, celkem běžně maminky chodí na hřiště i se surfem a na chvíli si na pár vlnek do moře odskočí :-). O bezpečí se tu starají Lifeguardi, kteří hlídají hlavně odvážlivce ve vlnách – smí se koupat jen ve vlajkami vyznačeném úseku, který oni střeží. Pro nesurfaře je téměř každá pláž vybavena přímořským bazénem, do kterého šplouchá voda přímo z moře a voda je tu klidná akorát k plavání. Jen se musíte připravit na to, že tu nikdy nebudete sami :-).
Pokud v Praze nadáváte na kočičí hlavy, tady budete nadávat na strmé výšlapy do kopců. Rovina tu téměř neexistuje, buď jdete z kopce, nebo do kopce. A to každý den absolvujte procházku s kočárkem, zatímco na vás praží slunce! Už si zvykám a moje nohy začínají být svalnatější. Samozřejmě si můžete i chytnout autobus (ten je tu nejrozšířenější prostředek dopravy, metro celou Sydney nepokrývá a dá se tu bez něj obejít), ale komu by se chtělo platit ty hříšně drahé jízdenky jen za několikaminutové svezení?

Zajímalo by vás na Sydney ještě něco, co jsem neuvedla? 

Výhled na Sydney.
Harbour Bridge.
Sídlo vlády, ti si umí vybrat.
Botanic Gardens.
Přeplněná Bondi Beach.
Bondi Beach z druhého úhlu.
Lifeguard kontroluje pláž.
Divoké vlny.
Bazén „v moři“.
Pobřeží u Clovelly Beach.
Černé labutě v parku.
Papoušci tu štěbetají na každém druhém stromu.
Jejich řev dokáže být hodně pronikavý, takže si dokážete představit ty rána 🙂
Koalu jsme zatím viděli jen v zoo.
Zdejší fauna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Translate »
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial